HIMARS w Ukrainie

i

Autor: https://twitter.com/WarNewsPL1 / Fort Bragg flickr.com HIMARS w Ukrainie

HIMARS już w Ukrainie - jest pierwsze nagranie!

2022-06-25 11:45

Do Ukrainy dotarły amerykańskie systemy HIMARS. Nowoczesne baterie rakietowe to ogromne wsparcie dla wojsk walczących z rosyjskim najeźdźcą. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące jeden z pierwszych ostrzałów przeprowadzonych za pomocą dostarczonej broni.

Systemy HIMARS działają już w Ukrainie. Mobility Artillery Rocket System to bateria artylerii rakietowej wysokiej mobilności - lekka, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki. Ostatnie wersje systemu są nowoczesne i bardzo skuteczne. Pozwolą one ukraińskiej artylerii na podwojenie zasięgu. Broniąca kraju armia dostały je w ramach amerykańskiego pakietu pomocy militarnej. W lipcu USA dostarczy kolejne cztery HIMARS. Tymczasem w sieci pojawiło się nagranie prawdopodobnie pierwszego użycia systemu przez Ukraińców. Wideo znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Strażacy uratowali malutką sarenkę z siatki

Ukraiński ostrzał z HIMARS - wideo

Nagranie ma pokazywać pierwsze wykorzystanie systemu HIMARS przez stronę ukraińską. Ostrzał został przeprowadzony nocą w bliżej nieokreślonym miejscu. Wideo, które pierwszy raz pojawiło się na Telegramie, szybko zaczęto udostępniać w sieci.

Zełenski: "To wsparcie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek"

Za dostarczenie systemów HIMARS do Ukrainy podziękował prezydent Wołodymyr Zełenski. Na Twitterze napisał: Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Stanów Zjednoczonych i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego, wartego 450 mln. dol pakietu pomocy obronnej. To wsparcie, wliczając dodatkowe HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem oswobodzimy Ukrainę od rosyjskiego agresora!