Halloween 2021. Najpiękniejsze dynie świata. Jak zrobić Jack-o’-lantern? [WZORY]

2021-10-25 7:55

Halloween 2021. Święto strachów, najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, staje się coraz popularniejsze na całym świecie. Od kilku lat chętnie obchodzone jest także w Polsce. Jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z lampą w środku. Jak zrobić najpiękniejszą? Wzory na halloweenowe dynie znajdziesz w naszej galerii.

Halloween, zwany także wigilią Wszystkich Świętych, obchodzony jest w wielu krajach w wieczór 31 października. Najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90. XX w., jednak dopiero w ostatnich latach zaczęto chętniej je obchodzić.

Halloween 2021. Najpiękniejsze dynie świata. Jak zrobić Jack-o’-lantern? [WZORY]

Głównym symbolem Halloween jest dynia, a dokładnie Jack-o'-lantern - halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni ze świecą w środku. Według legendy nazwa Jack-o’-lantern wywodzi się od mężczyzny o imieniu Jack, który za życia wykorzystywał każdą okazję na wzbogacanie się. Pewnego dnia Jack spotkał diabła, który zaproponował mu bogactwo za duszę. Przed dniem Halloween przybył do niego owy diabeł, by zabrać mu duszę. Mężczyźnie podstępem udało się uwięzić demona. Niedługo jednak trwało jego szczęście. Jack umarł 31 października. Nie mógł wstąpić do niebios ze względu na swoją chciwość, a do piekła, bo żartował z diabła. W konsekwencji musi chodzić z latarnią po ziemi aż do dnia sądu ostatecznego.

Dawid Kwiatkowski w ESKA Live! [ZAPOWIEDŹ]

Halloween 2021. Co wiesz o święcie strachów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Kiedy obchodzone jest Halloween?

Historia halloweenowych latarni wywodzi się z Irlandii. Dawniej robiono je z brukwi, buraków, rzepy. Do czasu odkrycia Ameryki w Europie nie znano dyń i ziemniaków. Wielka Brytania pierwsza zamieniła rzepę z jack-o-lantern na dynię, którą łatwiej się rzeźbiło i była większa.

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci. Poniżej znajdziesz galerię najpiękniejszych dyń świata, które mogą posłużyć za inspirację do stworzenia własnej.