GUS podał dane o inflacji w sierpniu. Kolejny wzrost, a miał być spadek!

i

Autor: Pixabay/zdjęcie ilustrujące

GUS podał dane o inflacji w sierpniu. Pękła kolejna granica!

2022-08-31 10:18

Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat inflacji w sierpniu 2022 w Polsce. Jak informuje, odnotowano kolejny wzrost! Według zapewnień ekonomistów mieliśmy odczuć wyhamowanie. Niestety, tak się nie dzieje. Pękła kolejna granica, bo w tym miesiącu inflacja wyniosła 16,1 proc.

Oczekujemy, że inflacja w sierpniu spadła do 15,3 proc. To będzie przede wszystkim efekt spadku cen paliw o jakieś 9 proc. w ujęciu miesięcznym – powiedział Piotr Bartkiewicz. Dodał, że paliwa będą miały największy wpływ na obniżkę. - Za to w przypadku cen żywności nie spodziewamy się niczego spektakularnego, będzie nieco wyżej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – mówił ekonomista. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny podał wynik za miesiąc sierpień. Jak się okazało, odnotowano wzrost inflacji w sierpniu i to całkiem spory! W lipcu wynosiła ona 15,6 proc.

Inflacja w Polsce na wykresie

GUS podał dane o inflacji za sierpień. Co podrożało? 

Głównego Urzędu Statystycznego podał, że wskaźnik inflacji w sierpniu konsumenckiej w sierpniu wyniósł 16,1% w perspektywie rocznej i 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Według szacunkowych danych ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4% w perspektywie roku i o 1,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Nośniki energii podrożały o 40,3% w porównaniu do lipca zeszłego roku i o 3,7% w ciągu miesiąca. Ceny paliw poszły w górę 23,3% rok do roku i spadły o 8,3% w porównaniu do lipca.

Inflacja w sierpniu rośnie. Ekonomiści: Auć 

Pojawią się też pierwsze ekspercie komentarze „na gorąco”. - Auć, inflacja w sierpniu nie zwolniła (konsensus, ani się nie ustabilizowała. Wystrzeliła do 16,1% – napisano na Twitterze mBank Research. 

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że  coraz szybciej rosną ceny energii. - Rośnie też inflacja bazowa – w sierpniu wyniosła 9,8%. Równocześnie taniej tankujemy na stacjach benzynowych - napisano. 

Czy Polska ma problem z węglem na własne życzenie?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Rząd postępuje bez myśli przewodniej. Problem z węglem mamy na własne życzenie - Janusz Steinhoff [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.