Groźne bakterie w LODACH nad Bałtykiem. Wyniki kontroli sanepidu przerażają!

2021-07-22 8:36 nm PAP.
lody
Autor: Pixaby GROŹNE BAKTERIE w lodach nad Bałtykiem

Wybieracie się na urlop nad morze? Uważajcie na to, co kupujecie. W lodach z automatu wykryto groźne bakterie, świadczące o niezachowanie należytej higieny. Zarazki znaleziono w ponad stu próbkach. Bakterie są niebezpieczne, mogą wywołać dolegliwości żołądkowe.

Groźne bakterie w LODACH nad Bałtykiem. Wyniki kontroli sanepidu przerażają!

Jeśli planujecie wyjazd nad morze, albo właśnie nad nim jesteście, lepiej miejcie się na baczności i uważajcie, gdzie kupujecie posiłki. Nad Bałtykiem wykryto groźne bakterie w lodach z automatu. Jak podaje rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, do kontroli wytypowano 50 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 250 próbek z 50 partii lodów z automatu. Te badane są w kierunku bakterii chorobotwórczych – Salmonella oraz Listeria monocytogenes, a także w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych – bakterii Enterobacteriaceae.

Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 115 próbek z 23 partii zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae – podała Kapłan.

Raport z anteny 21.07, godz.10

Jak podkreśliła rzeczniczka sanepidu, obecność tych bakterii świadczy o "niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej". Enterobacteriaceae występują naturalnie w jelicie grubym człowieka i nie są wówczas bakteriami chorobotwórczymi, jednak w przypadku spożycia produktu, w którym się znajdują, mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe u osób z obniżoną odpornością i z chorobami układu pokarmowego.

Bakterie w lodach nad Bałtykiem. Lokale zostały zamknięte

Po kontrolach wydano 16 decyzji zakazujących produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, nakazano skuteczne mycie i dezynfekcję sprzętu, powierzchni produkcyjnych (i potwierdzenia skuteczności badaniami), a także przeprowadzenie ponownych szkoleń personelu.

Siedmiu przedsiębiorców zostało też poinformowanych o wynikach badań i o konieczności "wzmożenia reżimu sanitarnego", aby wyeliminować zanieczyszczenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze