Gigantyczne raty kredytów! Szukują się już czwarte podwyżki!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Gigantyczne raty kredytów! Szukują się już czwarte podwyżki!

Gigantyczne raty kredytów! Szykuje się już czwarta podwyżka!

2022-01-03 19:53

Gigantyczne raty kredytów. Ekonomiści przewidują, że może dojść do kolejnych podwyżek. To już czwarty raz w ostatnich miesiącach. O ile wzrosną raty kredytów? Zapytaliśmy eksperta.

Raty kredytów mogą pójść w górę po raz czwarty z rzędu! Styczeń przyniesie kolejną podwyżkę stóp procentowych - przewidują ekonomiści. To z kolei oznacza, że nasze portfele jeszcze mocniej odczują raty kredytu m.in hipotecznego. 

Czytaj także: Stopy procentowe znowu w górę! To będzie najdroższa rata kredytu w historii!

- To, że w styczniu stopy procentowe pójdą znowu w górę jest niemal pewne. Niemal Pewne jest też to, że ruch w górębędzie o co najmniej pół punktu procentowego. Możliwa jest też solidniejsza podwyżka. Takie oczekiwania rozbudziła decyzja o bardzo mocnym wzroście cen energii elektrycznej i gazu wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe - mówi Oskar Sękowski analityk HRE Investments.

Nawet o blisko 400 zł więcej!

Analitycy informują, że w tej chwili rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła z 1125 zł miesięcznie we wrześniu do ok. 1350 zł, a docelowo ma to być ok. 1,5 tys. zł.

Podwyżka stóp procentowych

- To, co zrobiliśmy do tej pory, wywołuje efekty, ale niewystarczające. Jeśli więc warunki się nie zmienią, na przykład nie pogorszy się koniunktura i nie wzrośnie bezrobocie, to będą podwyżka czy podwyżki. Dotychczasowe podwyżki znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające - powiedział wcześniej prezes NBP Adam Glapiński.

Czytaj także: Duże zmiany w certyfikatach covidowych. Wiele osób nie będzie zadowolonych. Jest komunikat ministerstwa zdrowia!

8 grudnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. PIERWSZY poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Dobre rozpoczęcie roku dopiero od 8/10

Pytanie 1 z 10
Przez ile lat Piotr Kraśko jeździł samochodami, pomimo braku uprawnień?
W formie 24: trendy dietetyczne