Jak założyć firmę w Czechach?

i

Autor: pexels Jak założyć firmę w Czechach?

Firma w Czechach. Jak założyć firmę w Czechach? [REJESTRACJA, DOKUMENTY, KALKULATOR]

2021-05-19 7:03

Jak założyć firmę w Czechach? Nowy Ład (Polski Ład) sprawił, że to pytanie zaczęło zadawać sobie coraz więcej przedsiębiorców. Firma w Czechach i przeniesienie działalności do kraju naszych południowych sąsiadów może być sposobem na to, by uniknąć podwyżek podatków. Sprawdź, jak przebiega rejestracja oraz co jest potrzebne, by założyć firmę w Czechach.

Spis treści

 1. Firma w Czechach – kalkulator, rejestracja, dokumenty, zasady
 2. Założenie firmy w Czechach. Od czego zacząć?
 3. Jak założyć firmę w Czechach?
 4. Firma w Czechach - gdzie złożyć dokumenty?
 5. Ile kosztuje firma w Czechach? [KALULATOR]
Raport z anteny 17.05, godz.10

Firma w Czechach – kalkulator, rejestracja, dokumenty, zasady

Nowy Ład, który zgodnie z zapowiedziami rządu ma wejść w życie w 2022 roku, mocno wpłynie na życie i działalność polskich przedsiębiorców. Niestety – na gorsze, jeśli chodzi o finanse i koszty prowadzenia własnej firmy. Już teraz opłaty z tym związane są spore. Pomimo faktu, że własny biznes daje poczucie wolności i niezależności, to warto mieć na niego solidny pomysł, a zanim przyjdą realne zarobki, trzeba sporo zarobić na opłaty.

Czy jest sposób na to, by założyć działalność gospodarczą bez ponoszenia wysokich opłat? Okazuje się, rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest firma w Czechach. Co warto wiedzieć o tym pomyśle? Jak założyć firmę w Czechach i co dokładnie jest do tego wymagane?

Zobacz: Nowe dotacje dla firm. Nie trzeba ich zwracać, ale pod jednym warunkiem

Założenie firmy w Czechach. Od czego zacząć?

Po pierwsze, założenie firmy w Czechach wymaga od Ciebie jednej kluczowej decyzji. Jeszcze przed załatwianiem pierwszych formalności musisz określić, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka.

Sonda
Czy założenie firmy w Czechach to dobry pomysł dla polskich przedsiębiorców?

Najpopularniejszym, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest pierwsze rozwiązanie. Jeśli je wybierzesz, zdecyduj czy Twoja firma w Czechach ma być spółką:

 • jawną,
 • z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • komandytową,
 • akcyjną.

Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju spółka w Czechach musi być wpisana do Rejestru Handlowego. Powinny być także do niej wpisane wszystkie osoby, których przychody z prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu dwóch lat przekroczyły limit 120 milionów czeskich koron (ok. 21 397 500 zł).

Jak założyć firmę w Czechach?

W zależności od tego, czy zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy Twoja firma w Czechach będzie miała charakter spółki, będziesz musiał dopełnić innych formalności.

Przyjrzyjmy się teraz, czego potrzebujesz w każdym z obu przypadków.

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach [DOKUMENTY]

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach jest proste i można to zrobić samodzielnie. Potrzebne Ci będą do tego:

 • dowód osobisty,
 • zgłoszenie rejestracyjne,
 • zaświadczenie z KRK o niekaralności,
 • zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w którym będziesz prowadził firmę,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty administracyjnej.

Spółka w Czechach – jak założyć?

Jeśli chcesz założyć spółkę w Czechach, procedura będzie nieco bardziej skomplikowana. Musisz bowiem najpierw udać się do notariusza i spisać akt notarialny. Ponadto potrzebne Ci będą takie dokumenty jak:

 • wypis z księgi wieczystej,
 • dokumenty poświadczające wykształcenie i praktykę zawodową (w przypadku działalności rzemieślniczej),
 • kopia dowodu osobistego,
 • wyciąg z KRK o niekaralności,
 • kopia dowodu osobistego wspólnika lub wypis z KRS.

Firma w Czechach - gdzie złożyć dokumenty?

Aby zarejestrować działalność, możesz zdecydować się na:

 • wysłanie dokumentów mailowo lub listem,
 • wizytę w Czech POINT,
 • udanie się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej.

Ile kosztuje firma w Czechach? [KALULATOR]

Pozostaje jeszcze pytanie – ile kosztuje firma w Czechach, czyli o ile taniej będzie się za nią płacić w porównaniu do firmy w Polsce. Warto wiedzieć, że w kraju naszych południowych sąsiadów obowiązują znacznie prostsze i bardziej przejrzyste procedury. Oferuje on atrakcyjne opcje nie tylko dla przedsiębiorców, ale i ulgi dla studentów do 25. roku życia. Najważniejsze różnice dotyczą:

 • Stawek PIT – W Czechach są to 15 proc. dla pierwszego progu podatkowego i 22 proc. dla kolejnego (W Polsce kolejno: 17 i 32 proc.);
 • Ulg – na prywatne fundusze emerytalne, szkolenia, egzaminy, podatkowej na podatnika, na małżonka bez dochodu oraz dla studentów do 25. roku życia.

Czy firma w Czechach nie ma wad? Oczywiście, że nie. Większość przedsiębiorców zalicza do nich: wysoki kapitał zakładowy dla spółek, wysokie koszty ubezpieczeń społecznych w przypadku dużego dochodu oraz konieczność przedstawienia zaświadczenia o niekaralności (w Polsce nie obowiązuje).