Nowe dotacje dla firm. Nie trzeba ich zwracać, ale pod jednym warunkiem

2020-09-09 5:30
Dotacja na kapitał obrotowy dla małych i średnich firm, samozatrudnionych
Autor: pexels Dotacja na kapitał obrotowy dla małych i średnich firm, samozatrudnionych

Ruszył nabór wniosków na nowe dotacje dla firm. Na razie dotyczą średnich przedsiębiorstw, ale już niedługo skorzystają z nich również właściciele małych firm, mikroprzedsiębiorstw i osoby samozatrudnione. To bezzwrotne dofinansowanie dla firm w kwocie kilku tysięcy złotych nawet na 3 miesiące. Jak je otrzymać? Główny warunek jest jeden, a pobocznych kilka. Poznaj szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Spis treści

 1. Nowe dotacje dla średnich firm [08.09.2020]
 2. Bezzwrotne dotacje dla firm: Dla kogo dotacja na kapitał obrotowy?
 3. Kto może otrzymać dofinansowanie?
 4. Nowe dotacje dla małych firm i samozatrudnionych [08.09.2020]
 5. Kto udziela dotacji na kapitał obrotowy dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw?
 6. Dotacje dla małych firm i samozatrudnionych - od kiedy nabór wniosków?
 7. Nowe dotacje dla firm: Ile można otrzymać?
 8. Jak otrzymać dotację na kapitał obrotowy od PARP?
 9. Dotacja na kapitał obrotowy - jak wypełnić wniosek?
 10. Do jakiego programu złożyć wniosek?
 11. Nowe dotacje dla firm. 5 mln na usługi doradcze

Nowe dotacje dla średnich firm [08.09.2020]

Od 15 czerwca PARP przyjmuje wnioski o dotację na kapitał obrotowy. To rozwiązanie dla średnich firm - łatwo dostępna, bezzwrotna pomoc na zaspokojenie pilnych potrzeb średniego przedsiębiorcy. Wsparcie PARP ma wspomóc utrzymanie płynności i przezwyciężenie trudności finansowych, które zaistniały wskutek epidemii COVID-19.

Zobacz też: Nowy zasiłek dla bezrobotnych 2020. Kolejna podwyżka za brak pracy. Ile wyniesie? 

Co ważne, skorzystanie z dotacji na kapitał obrotowy nie pozbawia właścicieli firm możliwości ubiegania się o inne formy pomocy zawarte w Tarczy Antykryzysowej.

– Upraszczane są maksymalnie procedury po to, aby po te środki sięgnąć – zapewniła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. – Mam nadzieję, że będzie to taka zmiana w procesach aplikacyjnych, która zostanie z nami i po pandemii oraz że ośmielimy wiele firm, aby sięgały po środki europejskie i uwierzyły, że to nie są szczyty nie do zdobycia.

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

Bezzwrotne dotacje dla firm: Dla kogo dotacja na kapitał obrotowy?

Dotacje na kapitał obrotowy to bezzwrotne dofinansowanie przeznaczone na wydatki związane z bieżącą działalnością średnich firm. Środki pochodzą z dwóch europejskich programów operacyjnych. 500 mln zł z programu Polska Wschodnia trafi do średnich firm z pięciu województw położonych na wschodzie naszego kraju:

 • lubelskiego,
 • podkarpackiego,
 • podlaskiego,
 • świętokrzyskiego
 • warmińsko-mazurskiego.

Kolejne 2 mld zł z programu Inteligentny Rozwój przeznaczone jest dla średnich przedsiębiorstw z pozostałych 11 województw.

W poniższym filmie dowiesz się więcej:

Aneta Janeczka, rzeczniczka WUP-u mówi o zainteresowaniu mikropożyczkami

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Warunki, które trzeba spełnić, to:

 1. kryterium zatrudnienia (liczba zatrudnianych pracowników) - dotację na kapitał obrotowy otrzymać może średnie przedsiębiorstwo (średnia firma) działające na terenie Polski, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników.
 2. kryterium finansowe (wysokość obrotu oraz sumy bilansowej) - roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro
 3. powiązania łączące przedsiębiorcę z innymi podmiotami.

Chcesz ustalić, czy spełniasz warunki? Pomogą Ci w tym:

Ważne: Wnioskodawca w ramach niniejszego naboru może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie.

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Nowe dotacje dla małych firm i samozatrudnionych [08.09.2020]

Co z dotacją na kapitał obrotowy dla właścicieli małych firm, mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych? Oni również będą mogli skorzystać z dofinansowania, chociaż trochę później.

O ile średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację od 15 czerwca, o tyle mniejsi muszą śledzić informacje dotyczące Regionalnych Programów Operacyjnych. Na razie w najlepszej sytuacji znajdują się właściciele małych firm i mikroprzedsiębiorstw z województw:

Dlaczego?

Wojewódzkie strony poświęcone RPO (w podlaskim: Wrota Podlasia) podały już terminy składania wniosków o dofinansowanie. 

- Jako Zarząd Województwa przygotowaliśmy kolejną część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego - poinformował Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. - Tym razem do dyspozycji mikro i małych firm, a także osób samozatrudnionych jest 35 mln zł z funduszy unijnych. Warto podkreślić, że są to bezzwrotne dotacje na sfinansowanie kapitału obrotowego, a więc realne wsparcie dla firm, które zanotowały spadek obrotów w związku z pandemią koronawirusa - dodał.
Aktualizacja, 22 czerwca: Około godziny 11 zakończył się nabór wniosków o dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych w województwie podlaskim. Limit osób, które otrzymają wsparcie, został wyczerpany.

Kto udziela dotacji na kapitał obrotowy dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw?

Decyzję o uruchomieniu wsparcia dla mikro- i małych przedsiębiorstw w zakresie kapitału obrotowego oraz warunkach i terminach jego udzielania w każdym województwie podejmuje Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym. Funkcję tę pełnią poszczególne urzędy marszałkowskie.Do przedsiębiorców prowadzących mikro- i małe firmy powinno trafić co najmniej 500 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.Szczegółowe informacje o zakresie i warunkach antykryzysowego wsparcia dla przedsiębiorstw w ramach poszczególnych Regionalnych Programów Operacyjnych, w tym na finansowanie kosztów utrzymania działalności, znajdują się na stronach internetowych urzędów marszałkowskich lub instytucji, które udzielają takiego wsparcia.

Dotacje dla małych firm i samozatrudnionych - od kiedy nabór wniosków?

Od kiedy można będzie składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i samozatrudnionych?

Zgodnie z informacją podaną na stronie urzędu marszałkowskiego 22 czerwca, o godz. 8.00, zostanie uruchomiona możliwość składania wniosków poprzez generator wniosków aplikacyjnych. 

Nowe dotacje dla firm: Ile można otrzymać?

Wsparcie udzielane będzie w formie jednorazowej dotacji bezzwrotnej; maksymalnie na trzy miesiące, konieczne będzie utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w tym okresie. Wyliczane będzie według stawek, w zależności od liczby pracowników, np. osoba samozatrudniona otrzyma 7 845,11 zł miesięcznie (na trzy miesiące 23 535,33 zł), a przedsiębiorca zatrudniający 20 pracowników – 35 084,40 zł miesięcznie (na trzy miesiące 105 253,20 zł).

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie naboru wniosków. Pod adresem znajdziesz również wszystkie potrzebne dokumenty.

O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje o dotacjach dla małych firm i samozatrudnionych w poszczególnych województwach można śledzić na stronach:

Jak otrzymać dotację na kapitał obrotowy od PARP?

Co zrobić, aby dostać dotację na kapitał obrotowy dla średnich firm?

Jak podkreśliła w piątek Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, wypełnianie wniosków na stronie PARP jest proste, intuicyjne i przejrzyste.

Agencja wymaga zaledwie kilku dokumentów, ponieważ chce przyspieszyć wypłatę pieniędzy. Cała korespondencja, jak i zawarcie umowy z beneficjentem będzie się odbywać drogą elektroniczną, stąd bardzo ważne jest podanie działającego adresu e-mail.

Dotacja na kapitał obrotowy - jak wypełnić wniosek?

Wszystkie potrzebne dokumenty znajdziesz tutaj. Szczegółowa instrukcja wypełniania wniosku dostępna jest pod tym adresem: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie

Każdy wniosek o dotację na kapitał obrotowy zawiera IV sekcje:

Sekcja I – Informacje ogólne.

Wypełniona będzie automatycznie.

Sekcja II – Wnioskodawca – informacje ogólne

Tutaj musisz samodzielnie wypełnić pola takie, jak nazwa wnioskodawcy (zgodnie z nazwą podaną w CEIDG/KRS), status wnioskodawcy (średni przedsiębiorca), a także m.in. data rozpoczęcia działalności czy NIP i REGON. Pamiętaj, że wszystkie dane muszą być zgodne z tymi w CEIDG/KRS. W "Opisie działalności" w skrócie opisz swoją główną działalność.

W następnym etapie podaj dane teleadresowe plus podstawowe informacje o firmie. Kolejnym krokiem będzie bole dotyczące spadku obrotów. Wybierz metodę liczenia (miesiąc po miesiącu lub rok po roku), a po wpisaniu wartości system automatycznie wyliczy wartość procentową. Wówczas dowiesz się, czy Twoja firma spełnia kryterium 30-procentowego spadku obrotów.

Sekcje III–VI

W sekcjach III i IV wpisujesz m.in. adres e-mail, który faktycznie jest sprawdzany przez przedsiębiorcę. To tam trafi wszelka korespondencja PARP.

W sekcji V (Miejsce wykonywania projektu) wpisz tożsame albo z adresem siedziby/adresem oddziału w przypadku osób prawnych, albo z adresem stałego/dodatkowego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Dane powinny pokrywać się z tymi z sekcji II.

W sekcji VI wybierze rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej.

Do jakiego programu złożyć wniosek?

Do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wniosek o dofinansowanie składają przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium województwa:

 • lubelskiego
 • podkarpackiego
 • podlaskiego
 • świętokrzyskiego
 • warmińsko-mazurskiego

Do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój wniosek o dofinansowanie składają przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium województwa:

 • dolnośląskiego
 • kujawsko-pomorskiego
 • lubuskiego
 • łódzkiego
 • małopolskiego
 • mazowieckiego
 • opolskiego
 • pomorskiego
 • śląskiego
 • wielkopolskiego
 • zachodniopomorskiego

Nabór wniosków trwa od 15 czerwca do 31 lipca. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: Dotacje na kapitał obrotowy.

Nowe dotacje dla firm. 5 mln na usługi doradcze

Cztery podlaskie firmy otrzymają 200 tys. zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na usługi doradcze. Zarząd Województwa przyznał je na posiedzeniu w środę, 1 lipca.

Laureaci to:

 • Firma „PRO-FITNESS"
 • Firma Gogler
 • iAutomatyka
 • Spółka Clurgo

Szczegóły dotyczące kwoty i celu dofinansowania: Konkurs na usługi doradcze. 5 milionów złotych w puli

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE