Fikcyjni bezrobotni bez ubezpieczenia zdrowotnego

i

Autor: Pixabay

Fikcyjni bezrobotni bez ubezpieczenia zdrowotnego? Rząd chce walczyć z pracujacymi na czarno

2020-12-29 12:21

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapowiada nowe przepisy, które mają ukrócić rejestrowanie się w urzędach pracy fikcyjnych bezrobotnych, którzy wyłudzają ubezpieczenie zdrowotne pracując przy tym na czarno.

Fikcyjni bezrobotni bez ubezpieczenia zdrowotnego?

Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiada zmiany w fukncjonowaniu urzędów pracy. Te mają kłaść jeszcze większy nacisk na aktywne formy pomocy bezrobotnym w powrocie na rynek pracy. Zmiany mają też dotyczyć tzw. bezrobotnych fikcyjnych, którzy rejestrują się w urzędach pracy tylko po to, by otrzymać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W rzeczywistości jednak osiągają dochody pracując na czarno i nie odprowadzając przy tym należnych składek. Składki w takim wypadku są uiszczane przez rząd.

By ukrócić ten proceder Michałek zapowiada oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego:

- Zreformowane urzędy pracy miałyby kłaść większy nacisk na aktywizację zawodową i wspierać rozwój kompetencji pracowników przez całe życie. Istotną korektą ma być oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Nie chodzi o pozbawienie opieki zdrowotnej osób pozostających bez pracy, ale o ukrócenie zjawiska rejestrowania się pracujących na czarno jako bezrobotnych tylko po to, by mieć prawo do leczenia.

QUIZ. Wycięliśmy wszystko i został tylko uśmiech. Odgadniesz, kto jest na zdjęciu?

Pytanie 1 z 17
Czyj to uśmiech?
Czyj to uśmiech?

Jak podaje PAP, resort pracuje też nad elektronizacją procedur i lepszym dostosowaniem modelu zatrudniania cudzoziemnców do potrzeb pracodawców.

Zobacz też, co podrożeje w 2021 roku:

Posłuchaj o zapaleniu języka i dowiedz się, jakie są objawy i przyczyny schorzenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?