Egzamin ósmoklasisty 2022: Dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum. Jak je zdobyć?

i

Autor: Pixabay

Egzamin ósmoklasisty 2022: Dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum. Jak je zdobyć?

2022-05-21 14:13

Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a dokładnie 24 maja. W pewnej części to od niego będzie zależało, czy uczniowie dostaną się do swoich wymarzonych szkół ponadpodstawowych. Jednak, wynik egzaminu jest tylko jedną z wielu składowych, które są brane pod uwagę przy rekrutacji. Jak zdobyć więcej punktów?

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych odliczają dni do początku egzaminów ósmoklasisty 2022. Te zaczynają się już we wtorek 24 maja testem z języka polskiego. Dzień później uczniowie będą mogli popisać się wiedzą z matematyki, a w czwartek 26 maja zdawać będą egzamin z języka obcego. To ich pierwszy poważny sprawdzian na długiej drodze nauki. Od niego zależeć też będzie w jakiej szkole już we wrześniu rozpoczną kolejny rok szkolny. Co warto jednak zaznaczyć, sam egzamin ósmoklasisty nie jest jedyną możliwością na uzyskanie dużej ilości punktów, tak bardzo potrzebnych przy rekrutacji do wymarzonego liceum, czy technikum. Przypomnijmy, że maksymalna liczba punktów, którą ósmoklasista będzie mógł wykazać to 200. Na tę liczbę składa się kilka wyników. Jakich? Sprawdź w dalszej części artykułu!  

Spis treści

  1. Egzamin ósmoklasisty 2022: Dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum. Jak je zdobyć?
  2. Egzamin ósmoklasisty 2022: Kalkulator i progi punktowe

Egzamin ósmoklasisty 2022: Dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum. Jak je zdobyć?

Absolwent szkoły podstawowej może ją zakończyć z maksymalnie 200 punktami. Te tylko w połowie składają się z wyniku egzaminu ósmoklasisty. Za niego możemy dostać 100 pkt. A co zresztą?

Oceny i czerwony pasek

Sporym zastrzykiem ilości punktów do puli są dobre oceny. Te dostaniemy za takie przedmioty jak: język polski, matematyka i dwa wybrane przedmioty. Skala punktowania wygląda następująco:

  • Za ocenę 6 dostaniemy 18 pkt
  • Za ocenę 5 dostaniemy 17 pkt
  • Za ocenę 4 dostaniemy 14 pkt
  • Za ocenę 3 dostaniemy 8 pkt
  • Za ocenę 2 dostaniemy tylko 2 pkt

Co ważne, jeżeli mamy wysokie oceny to zapewne będziemy mieć również świadectwo z paskiem. Za nie naliczone zostanie nam dodatkowych siedem punktów.

Juwenalia 2022 w Szczecinie rozpoczęte. Studenci przebiegli nocą ulicami miasta

Konkursy i wolontariat

18 dodatkowych punktów zyskamy, gdy w czasie nauki zaliczyliśmy udany konkurs. Dostaniemy je za wybitne osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim, także w zawodach sportowych i konkursach artystycznych. Mniej, bo tylko 3 pkt możemy zyskać udzielając się w wolontariacie. Warto jednak zadbać o to, by taki zapis znalazł się na świadectwie.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Kalkulator i progi punktowe

Wybór odpowiedniego liceum to ważna decyzja. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej niekiedy mają od dawna sprecyzowane to, gdzie będą kontynuować naukę. Inni czekają na wyniki i dopiero wtedy będą decydować o wyborze odpowiedniej dla siebie szkoły. W obu przypadkach mogą pomóc progi punktowe wybranych szkół, a także kalkulator punktów egzaminu ósmoklasisty.

Na stronie waszaedukacja.pl możemy w łatwy sposób obliczyć ile punktów mamy w rekrutacji do wybranej szkoły średniej. Tam też zobaczymy, jakie progi punktowe obowiązywały w poprzednim roku dla danej placówki. Nie powinniśmy się w stu procentach nimi sugerować ponieważ w tym roku mogły ulec zmianie, jednak może być to pewien punkt odniesienia.