Czy za 1 maja można odebrać dodatkowy dzień wolny? Czy za święto wypadające w sobotę należy się dzień wolny od pracy?

i

Autor: pexels.com Czy za 1 maja można odebrać dodatkowy dzień wolny? Czy za święto wypadające w sobotę należy się dzień wolny od pracy?

Dzień wolny za 1 maja 2021. Czy za święto w sobotę należy się DODATKOWE wolne?

2021-04-28 9:02

W tym roku 1 maja, święto uznawane ustawowo za dzień wolny od pracy, wypada w sobotę. Czy w związku z tym przysługuje nam DODATKOWY dzień wolny od pracy? Jeżeli tak, to kiedy można odebrać dzień wolny za 1 maja? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

1 maja w całej Polsce obchodzimy Święto Pracy, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku dzień ten wypada w sobotę. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy za święto w sobotę należy się dodatkowe wolne. Odpowiadamy: Jak najbardziej! Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany obniżyć wymiar czasu pracy i wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny.

Kiedy można odebrać dzień wolny za 1 maja 2021?

Termin odbioru dodatkowego dnia wolnego za 1 maja wyznacza pracodawca. W zależności od firmy, pracodawca może skonsultować dzień odbioru z pracownikami, bądź narzucić go odgórnie. Co ważne, powinien zostać przyznany w okresie rozliczeniowym występowania święta. Oznacza to, że jeśli w danej firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczenia to pracodawca powinien udzielić nam wolnego jeszcze w maju.

CZYTAJ TEŻ: Czy sklepy 1 maja są otwarte? Co z zakupami w majówkę? Sprawdź, gdzie zrobić zakupy!

Przypominamy też, że za wypadający w niedzielę 2 maja Dzień Flagi, zgodnie z Kodeksem pracy, dodatkowe wolne się nie należy.

Olivia Addams wraca z hitem Stranger na wiosnę 2021! Poznajcie przedpremierowo w Radiu ESKA!
Sonda
Przerwa majowa 2021 - wybierasz się na urlop lub wyjazd z przyjaciółmi?