Prezydent Duda w BBC: Putin może być skłonny do użycia broni chemicznej

i

Autor: Facebook/Andrzej Duda, zrzut ekranu Prezydent Duda w BBC: Putin może być skłonny do użycia broni chemicznej

Duda: Nie występuje bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski

2022-01-28 17:28

Konstruktywne trzy godziny rozmów - mówią zgodnie wszystkie strony po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rada omówiła bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jak podkreślił prezydent - w tej chwili nie występuje bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski.

Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, tak samo jak Białorusi, są kwestiami dla nas ważnymi i strategicznymi - mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda. - Całe posiedzenie i szczegółowa jego treść była objęta klauzulą tajności. Chcę podkreślić bardzo budującą atmosferę, bardzo spokojną, bardzo merytoryczną. To jest sytuacja najbardziej specyficzna od 1989 roku biorąc pod uwagę skalę relokacji wojsk Federacji Rosyjskiej. Mamy rzeczywiście do czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich - podkreślił prezydent.

Czytaj także: Konflikt Ukraina - Rosja: USA gotowe do reakcji w razie ataku

W sprawie Ukrainy mówimy jednym głosem - podkreślał po spokaniu wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

- Nikt nie podważał tego, że polska polityka, polscy politycy popierają Ukrainę. Niepodległa, demokratyczna Ukraina to jest interes Polski. W najbliższych tygodniach będziemy zgodnie wszyscy działali w tym kierunku, żeby Ukrainę wspierać - powiedział.

Czytaj także: Zagrożenie na Ukrainie: Czy Polska będzie ewakuować dyplomatów?

Przedstawiliśmy jasno swoje stanowisko - mówił z kolei szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i suwerenność i samostanowienie Ukrainy powinno być tą wartością, którą Polska będzie niosła będąc akuszerem ukraińskich interesów w Europie - w Brukseli, w OBWE i w NATO - dodał.

Przedstawiciele opozycji poinformowali też, że liczą na częstsze rozmowy w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Czwartkowy test z geografii. W którym państwie jest TO miasto? Proste? Nie żartuj!

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę: El Paso leży w...
Kiedy udać się do psychodietetyka?