Zagrożenie na Ukrainie: Czy Polska będzie ewakuować dyplomatów?

i

Autor: TT/MSZ Zagrożenie na Ukrainie: Czy Polska będzie ewakuować dyplomatów?

Zagrożenie na Ukrainie: Czy Polska będzie ewakuować dyplomatów?

2022-01-24 18:32

Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Pojawiają się spekulacje, że Rosja zamierza przejąć Kijów i obalić ukraiński rząd. W związku z tym na ewakuacje dyplomatów zdecydowały się już Stany Zjednoczone. Czy Polska planuje zrobić podobny ruch? Jest komentarz ministerstwa.

- Polska nie planuje w tej chwili ewakuacji swoich placówek dyplomatycznych z Ukrainy - poinformował w poniedziałek w Brukseli, po zakończeniu posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE, wiceszef MSZ RP Paweł Jabłoński. - Nie jest w tej chwili planowana ewakuacja polskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy. Nie dostrzegamy w tej chwili takiej potrzeby. Oczywiście, bardzo uważnie obserwujemy sytuację. Bo sytuacja potrafi bywać dynamiczna. (...) Zdecydowana większość państw podziela ocenę Polski - powiedział Jabłoński.

Dodał jednocześnie, że "zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie, przynajmniej w naszej części Europy, bezpośrednio u granic Unii Europejskiej, jest największe od kilku dekad"

Czytaj także: Amerykanie EWAKUUJĄ rodziny dyplomatów z Kijowa! Mówią o NIEUCHRONNEJ INWAZJI!

Na ewakuację dyplomatów zdecydowały się już Stany Zjednoczone. Departament Stanu 23 stycznia wydał oświadczenie, w którym podkreśla rosnące w Waszyngtonie obawy przed nieuchronną inwazją militarną Moskwy na Ukrainę. Podkreślono, że Rosja gromadzi tysiące rosyjskich żołnierzy wzdłuż granic tego kraju.

- Istnieją doniesienia, że Rosja planuje znaczące działania militarne przeciwko Ukrainie. (…) Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy na okupowanym przez Rosję Krymie i na kontrolowanej przez Rosję wschodniej Ukrainie, są nieprzewidywalne i mogą się wkrótce pogorszyć – głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

Urzędnicy postanowili dokonać redukcji personelu kijowskiej ambasady. poczynając od pracowników mniej nieistotnych i członków ich rodzin.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Komplet punktów możliwy tylko dla wybitnych umysłów

Pytanie 1 z 10
Od niedawna najdłuższym tunelem w Polsce jest ten biegnący pod warszawskim Ursynowem. Wcześniej najdłuższy był tunel w...
WOŚP 2023 - wylicytuj numer 1 Gorącej 20 Radia ESKA!