droższy przegląd auta

i

Autor: Pixabay.com

DROŻSZY przegląd auta! Diagności jadą protestować do Warszawy. Zapłacimy więcej?

2021-11-17 15:23

Czy już wkrótce będziemy musieli zapłacić więcej za badanie techniczne samochodu? Chcą tego właściciele i pracownicy stacji kontroli pojazdów. W czwartek, 18 listopada, jadą do Warszawy by protestować przeciwko opieszałości władz we wprowadzaniu waloryzacji cen ich usług. Czytaj więcej w naszym artykule.

Coroczne badanie techniczne auta to obowiązek każdego kierowcy. Do tej pory nie był to wielki wydatek. Jego koszt to ok. 100 zł. Jednak przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów uważają, że ta cena musi się zmienić.

- Opłaty za badania techniczne pojazdów nie zmieniły się już od 17 lat - argumentują w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. - Każdy przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W tym okresie o 340% wzrosło minimalne wynagrodzenie, zmieniła się stawka VAT z 22 na 23%, a inflacja wzrosła o przeszło 40%. Bardzo zwiększyły się także koszty prowadzenia działalności. Co z tego, skoro opłata za badanie techniczne w tym okresie w ogóle się nie zmieniła. Jej wysokość jest zamrożona. Dla przedsiębiorcy 98 zł brutto za badanie techniczne samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż w 2004 roku. Teraz mamy diametralnie inne realia gospodarcze!

Według przedsiębiorców taki stan rzeczy sprawia, że wiele stacji kontroli pojazdów balansuje na progu rentowności.

- Jeśli ten stan będzie się dłużej utrzymywał, przedsiębiorcy zaczną bankrutować - ostrzegają.

Jak wskazują, podwyższenie stawek nie jest decyzją merytoryczną, tylko polityczną.

- Znaleźliśmy się w takim miejscu, że pojawiła się realna szansa na zmiany, na oczekiwaną od tak dawna waloryzację. Musimy tylko razem, całe środowisko badań technicznych, się o to postarać. Musimy zamanifestować, że już dłużej na waloryzację czekać nie możemy! Może być po prostu za późno - czytamy na stronie Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Dlatego, w czwartek, 18 listopada, diagności jadą do Warszawy, by skłonić rządzących do szybszego rozwiązania tej sprawy. Protest rozpocznie się o godz. 12.00. Organizatorzy planują przemarsz ulicami: Łazienkowska, Myśliwiecka, Park Agrykola, Agrykola, Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

- Będziemy chcieli złożyć petycję wraz z deklaracjami poparcia - zapowiadają.

Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele Izby uważają, że stawka opłaty za badanie techniczne powinna wzrosnąć do 150 zł. Do tego powinna zmieniać się, w zależności od poziomu inflacji.

- Musimy pokazać jedność środowiska w tej tak ważnej dla nas sprawie - piszą na swojej stronie internetowej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

POGADANE Z Alicją. Tego o niej nie wiedzieliście!