Dramat w Mariupolu. Mieszkańcy dostają 5 litrów wody tygodniowo, z głodu jedzą gołębie [WIDEO]

2022-07-06 11:22
Brakuje wody w Mariupolu. Mieszkańcy dostają tylko 5 litrów tygodniowo
Autor: Facebook/Маріупольська міська рада Brakuje wody w Mariupolu. Mieszkańcy dostają tylko 5 litrów tygodniowo

Dramat w okupowanym Mariupolu. Brakuje wody pitnej, więc jak poinformowała Rada Miasta Mariupol - konieczne było wprowadzenie reglementacji. Po wodę ustawiają się gigantyczne kolejki. Przydział to zaledwie 5 litrów tygodniowo. Brakuje też pożywienia, więc mieszkańcy są zmuszeni, by polować na gołębie. Zobacz wideo!

5 litrów wody tygodniowo

- Mieszkańcy Mariupola otrzymują zaledwie 5 litrów wody tygodniowo. Żeby dostać się do punktów, muszą stać w kolejce od samego rana - informuje Rada Miasta Mariupol.

"Woda stała się prawdziwym złotem"

Jak podkreślono, dostęp do wody pitnej to wciąż jeden z najpoważniejszych problemów w opublikowanym przez Rosję Mariupolu. Mieszkańcy zbierają wodę z kałuży i studzienek kanalizacyjnych, aby przetrwać. To jednak śmiertelnie ryzykowne. Wody z tych źródeł są zanieczyszczone gruzami i rozkładającymi się zwłokami. To powoduje choroby zakaźne, a w połączeniu z brakiem dostępu do leków i podstawowej opieki medycznej może powodować śmierć. Już wcześniej WHO alarmowało, że w Mariupolu może wybuchnąć epidemia cholery.

- Woda stała się prawdziwym złotem - podkreślił burmistrz Mariupola.

Z głodu jedzą gołębie

- Żeby przeżyć, ludzie montują pułapki na gołębie, tak samo jak podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Ptaki, które kiedyś dokarmiali w pobliżu teatru, są teraz ich pożywieniem - pisała wcześniej rada miejska Mariupola na Telegramie.

- Mieszkańcy Mariupola są w getcie, bez wody pitnej i jedzenia. Nie mogą wyjechać z miasta. Kolaboranci urządzili mieszkańcom miasta igrzyska głodowe. Doprowadzili ich do tego, że są zmuszeni polować na gołębie. To znęcanie się nad ludźmi, którzy przed wojną prowadzili normalne, pełnowartościowe życie – nie wiedzieli, czym jest głód lub brak wody pitnej. Te straszne rzeczy odbywają się w XXI wieku, w sercu Europy, na oczach całego świata. To ludobójstwo narodu ukraińskiego, dokonywane przez terrorystyczne państwo – ocenił lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany w tym samym komunikacie.

Czytaj także: Pod Buczą znaleziono kolejny grób z ciałami cywilów. Mają ślady tortur [UWAGA, DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dyrektor jednej z mariupolskich przychodni Ołeksandr Łazarenko opowiedział, jak niebezpieczne jest jedzenie gołębi. - Gołębie to rozsadnik wielu chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. W związku z tym mięso może być zakażone. Można od niego zachorować na histoplazmozę, zapalenie mózgu, ornitozę, toksoplazmozę i inne niebezpieczne choroby, które są groźne zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Przy niewłaściwym leczeniu niektóre z nich mogą doprowadzić do śmierci - podkreślił.

Czytaj także: Wywieziono dwie ciężarówki zwłok. "Pod gruzami setek bloków gniją ciała"

Katastrofalna sytuacja humanitarna

W okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób; utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

Nie wiadomo, ile osób mieszkańców miasta zginęło od początku wojny. Oficjalne dane mówią o co najmniej 22 tysiącach, ale dane te mogą być znacznie zaniżone - uważa tak między innymi Bojczenko.

Gdzie są pochowani znani Polacy?

Pytanie 1 z 15
Na którym cmentarzu pochowano Andrzeja Wajdę?
UkrAlina 29.06 - Volodia Melymuka
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze