Wywieziono dwie ciężarówki zwłok. Pod gruzami setek bloków gniją ciała

i

Autor: Telegram/Маріупольська міська рада Wywieziono dwie ciężarówki zwłok. "Pod gruzami setek bloków gniją ciała"

Wywieziono dwie ciężarówki zwłok. "Pod gruzami setek bloków gniją ciała"

2022-06-06 20:16

Kolejne dramatyczne doniesienia z objętej wojną Ukrainy. Jak poinformowano, doszło do wymiany ciał żołnierzy. Z Azowstalu wyjechały co najmniej dwie ciężarówki z ciałami ukraińskich żołnierzy. - Pod gruzami setek bloków gniją zwłoki - dodaje mariupolska rada miejska.

Co najmniej dwie ciężarówki pełne ciał

Ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych potwierdziło, że 2 czerwca w obwodzie zaporoskim na południu kraju doszło do wymiany ciał poległych żołnierzy z Ukrainy i Rosji. Strony ustaliły wymianę zwłok "w formule 160 na 160" - przekazano w oświadczeniu resortu.

Według brata jednego z bojowników Azowa, który prawdopodobnie zginął w fabryce Azowstal, co najmniej dwie ciężarówki z ciałami żołnierzy zmarłych w Mariupolu zostały przekazane do szpitala wojskowego w Kijowie w celu identyfikacji. "Szczątki wydobyto w ubiegłym tygodniu z ruin fabryki. Niektóre spośród zwłok były mocno zwęglone" - poinformował rozmówca agencji AP.

"Otrzymałam telefon od wojskowych z pułku Azow. Usłyszałam, że ciało mojego syna może być wśród tych, które przekazano do Kijowa. On był bohaterem. (...) Jest dla mnie ważne, aby pochować go w naszej ukraińskiej ziemi" - dodała matka jednego z żołnierzy poległych podczas obrony Azowstalu.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Putin gra kryzysem żywnościowym

"Pod gruzami setek bloków gniją zwłoki"

- Już od dwóch miesięcy okupanci prowadzą ponowne pochówki zabitych mieszkańców Mariupola w trzech ogromnych zbiorowych grobach - napisała mariupolska rada miejska. - Ale rosyjska armia zabiła tak wiele (osób), że ten proces może rozciągnąć się jeszcze na dwa, trzy miesiące - dodano. Zaznaczono, że prowizoryczne pochówki są do tej pory "na prawie każdym podwórzu Mariupola". - Pod gruzami setek bloków gniją ciała. I to dosłownie zatruwa powietrze - czytamy.

Już wcześniej WHO informowała, że m.in. ze względu na gnijące zwłoki, które dostają się do źródła wody pitnej, może dojść do epidemii cholery. Przygotowano m.in. pakiety ze szczepionkami. Ze względu na trudną sytuację w Mariupolu, nie ma jednak możliwości, by dostarczyć pomoc humanitarną i medyczną.

Czytaj także: Epidemia cholery w Mariupolu? Mer prosi o pomoc i ewakuację

Quiz. Przed czy po? Ważne wydarzenia w Polsce i na świecie. Masz tylko 50 procent szans na właściwą odpowiedź!

Pytanie 1 z 15
Pierwsza restauracja McDonald's w Polsce powstała...

Azowstal

Kombinat Azowstal, broniony przez około dwa i pół miesiąca przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał do drugiej połowy maja ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Prawdopodobnie około 2,4 tys. żołnierzy z Azowstalu jest obecnie przetrzymywanych w obozach jenieckich w Rosji lub na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.

Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród mieszkańców miasta ocenia się na co najmniej 22 tysiące.

Pod koniec kwietnia i w maju udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.