Upalny początek wakacji! Będzie nawet 40 stopni? Nadciąga „falka upałów”, ale później…

i

Autor: pexels.com Upalny początek wakacji! Będzie nawet 40 stopni? Nadciąga „falka upałów”, ale później…

Czy upał jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19? Lekarz rozwiewa wątpliwości

2021-06-21 14:22

Czy szczepienie się, gdy temperatura powietrza przekracza 33 stopni Celsjusza, jest bezpieczne? Weekendowe akcje szczepień przeciw COVID-19 organizowane m.in. na stadionach większych miast, budzą wątpliwości części pacjentów. Głos w tej sprawie zabrał lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki.

- Sam upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu – podkreśla lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki, zastrzegając, że nie odnosi się do kwestii organizacji takich wydarzeń, które powinny odbywać się w reżimie sanitarnym.

Po szczepieniu należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. - Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować  - wskazał lekarz.

Dodał, że długotrwała ekspozycja na promienie UV i przegrzanie są generalnie szkodliwe, a po zaszczepieniu należy uważać na to szczególnie. - Zatem nie traktujmy stadionowych akcji jako elementu rodzinnej rozrywki, po której udajemy się np. na plażę, basen – zaakcentował.

Raport z anteny 21.06, godz.10

Lekarz podkreśla, że zasada ta dotyczy wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Jednak - jak ocenił - to właśnie młodzi pacjenci są najbardziej aktywni i skłonni do lekceważenia zasad, dotyczących zdrowia. Stąd apel do rodziców, by zadbali o swoje starsze pociechy.

(PAP)

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!