Czy istnieje możliwość wyboru preparatu, którym się zaszczepimy?

i

Autor: Pixabay.com Czy istnieje możliwość wyboru preparatu, którym się zaszczepimy?

Czy można WYBRAĆ sobie szczepionkę na COVID-19? Michał Dworczyk wyjaśnia

2021-04-01 16:07

Wiele osób zastanawia się, czy po zwiększeniu dostaw do Polski szczepionek na koronawirusa, istnieje możliwość wyboru preparatu, którym się zaszczepimy? Czy możemy poczekać dłużej, ale przyjąć szczepionkę od wskazanego przez nas producenta? Wątpliwości w tej sprawie rozwiał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czy można wybrać sobie szczepionkę na COVID-19? W tej chwili pacjenci szczepieni są trzema preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Rada Medyczna przy premierze rekomendowała, w świetle wyników najnowszych badań klinicznych, szczepienie preparatem AstryZeneki osób od 18 do 69 lat. Wobec wątpliwości, jakie budzi ten preparat, pacjenci zastanawiają się, czy mogą wybrać szczepienie produktem od innego producenta?

Wszelkie wątpliwości rozwiał szef KPRM Michał Dworczyk. "Nie będzie możliwości wyboru szczepionki, bo te szczepionki są tak samo skuteczne, tak samo skutecznie chronią przed powikłaniami, ciężkim przebiegiem COVID-19. Tego system nie przewidywał i nie będzie przewidywał, żeby dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez Internetowe Konto Pacjenta, wybierać sobie szczepionkę" – podkreślił Dworczyk, pełniący również funkcję pełnomocnika ds. programu szczepień.

Narodowy program szczepień - harmonogram

Do końca sierpnia – według zapowiedzi rządu – powinny być zaszczepione wszystkie chętne osoby, a w II kwartale wykonanych ma być 20 mln szczepień. Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik. Zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972 i 24 kwietnia – 1973.

Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?
Raport z Anteny 01.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE