Czy matura jest potrzebna do wojska i policji? Jaki trzeba mieć wynik?

i

Autor: pixabay.com Czy matura jest potrzebna do wojska i policji? Jaki trzeba mieć wynik?

Czy matura jest potrzebna do wojska i policji? Jaki trzeba mieć wynik?

2022-05-07 10:47

Każdy kto wybiera się do pracy w wojsku i policji na pewno zastanawia się nad tym, jakie wymagania należy spełnić, aby pozytywnie rozpatrzono jego kandydaturę. Czy matura zatem jest potrzebna? Jaki trzeba mieć z niej wynik?

Matura 2022 już niedługo. Młodzież ze szkół średnich odlicza już ostatnie dni przed swoim pierwszym egzaminem dojrzałości, w ruch idą na pewno notatki z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Oprócz tego, że ostatnie dni kwietnia do dobry czas na to, aby jeszcze powtórzyć materiał potrzebny do zaliczenia, jest to również niezły moment na wybór swojej drogi życiowej. Oczywiście część z maturzystów już wcześniej wie, co chce robić po skończeniu szkoły średniej i w tym kontekście wybierała konkretne przedmioty na egzaminie.

ZOBACZ: Rząd ochroni przed wypowiedzeniem! Tych pracowników nie będzie można zwolnić [LISTA]

Na pewno jednak nadal znajdą się i tacy, którzy nie mają jasno wykrystalizowanej przyszłości. Być może wśród nich będą chętni do podjęcia pracy w wojsku lub policji. Czy w takim razie na maturze 2022 powinni się stresować czy mogą podejść do niej zupełnie na luzie? Czy matura jest potrzebna do wojska i policji? Jaki trzeba mieć wynik?

Czy matura jest potrzebna do policji?

To chyba podstawowe pytanie wszystkich, którzy pragną pracować w policji. Mianowicie: jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać policjantem? Jakie wykształcenie jest do tego potrzebne?

Zgodnie z Ustawą o Policji nie ma możliwości zostać policjantem bez wykształcenia średniego. Może to być również wykształcenie średnie branżowe. Oczywiście wykształcenie średnie nie oznacza konieczności posiadania matury, wystarczy samo ukończenie szkoły średniej. Wynik z egzaminu jest wobec tego nieistotny.

ZOBACZ: Idealna żona? Kobiety o tych imionach są stworzone do małżeństwa [LISTA]

Czy matura jest potrzebna do wojska?

Jeśli chcesz dostać się do wojska, możesz wybrać jedną z trzech opcji. Pierwszą jest służba kandydacka, czyli ukończenie szkoły podoficerskiej lub studiów wojskowych, po których zostaje się podoficerem lub oficerem. Druga droga to służba przygotowawcza, po której zostaniesz szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy, a następnie możesz ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Oczywiście zostaje jeszcze trzecia opcja wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Matura nie jest potrzebna do tego, aby dostać się do wojska. Na szeregowego konieczne jest ukończenie gimnazjum/podstawówki, na podoficera skończenie szkoły średniej. Świadectwo maturalne potrzebne jest u tych kandydatów, którzy planują zostać w wojsku oficerami. Do uzyskania tego stopnia konieczne jest m.in. wyższe wykształcenie.

Polacy BOJĄ się NIEMCA! Jeszcze gorszy niż RUSKI! | Komentery

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]