Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Eksperci: Takie rozwiązanie zwiększa produktywność pracowników

i

Autor: Unsplash - Leon Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Eksperci: "Takie rozwiązanie zwiększa produktywność pracowników"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Pomysł został już przetestowany. Eksperci są jednogłośni

2021-09-06 8:36

Czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. Według ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego skrócenie czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy mogłoby pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. Takie rozwiązanie testowały już niektóre polskie firmy. O szczegółach czytaj w materiale poniżej.

Analitycy PIE zwracają uwagę, że czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. - Argumentuje się, że skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawić dobrostan pracowników, a w efekcie również pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności pracowników - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Eksperci: "Takie rozwiązanie zwiększa produktywność pracowników"

Eksperci powołują się na przeprowadzone dotąd eksperymenty, z których wynika, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. PIE podaje przykład badań potwierdzających taki wynik, które przeprowadzono m.in. w Nowej Zelandii (w firmach Perpetual Guardian); Szwecji (w Toyocie) i Japonii (w Microsofcie). - W serwisie Toyoty, po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy, produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy - wyjaśniono. Pomysł testowany był też w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. - Firmy, które wprowadziły 6-godzinny dzień pracy bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników - dodano.

Jak podkreślono, w instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy utrzymaniu produktywności. Wskazują na to m.in. eksperymenty przeprowadzone w Szwecji i na Islandii. - W większości z nich, zwłaszcza w administracji, możliwe było przeorganizowanie pracy zespołów w taki sposób, żeby dostępność usług świadczonych mieszkańcom nie zmieniła się - zwracają uwagę analitycy. Z kolei zmniejszenie wymiaru czasu pracy w instytucjach opieki zdrowotnej wiązało się z koniecznością zwiększenia stanu zatrudnienia. Inicjatorzy eksperymentu w Göteborgu wskazywali jednak, że mimo wzrostu kosztów o 20-30 proc. "całkowity efekt fiskalny mógłby być dodani biorąc pod uwagę spodziewany spadek bezrobocia związany ze zwiększeniem zatrudnienia oraz zmniejszeniem absencji chorobowej pracowników i wartości wypłacanych im zasiłków chorobowych".

I Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego w Olsztynie. Stadion sportowy w Kortowie. 31 sierpnia 2021

Zauważono, że większość przeprowadzonych eksperymentów, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, wiązała się z poprawą jakości życia pracowników. - Zaobserwowano wśród nich niższy poziom stresu, niższy poziom absencji chorobowej, a także wyższy poziom zadowolenia z możliwości godzenia życia prywatnego i zawodowego - wyjaśniono. Z kolei w eksperymencie przeprowadzonym w domu opieki nad seniorami w Svartedalen wskazywano też, że krótszy czas pracy załogi prowadził do wzrostu jakości usług – większej liczby aktywności organizowanych dla podopiecznych instytucji.

Przeprowadzone eksperymenty - jak zwraca uwagę PIE - sugerują, że "pozytywny wpływ skrócenia czasu pracy na produktywność" obserwowany był głównie w firmach świadczących usługi z dziedziny nowych technologii, a także w administracji publicznej.

(PAP)

Ten JADOWITY PAJĄK grasuje w Polsce jesienią! Czy jego ukąszenie jest groźne dla człowieka? [ZDJĘCIA]