Czechy jak Słowacja. Wprowadzono stan wyjątkowy

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Czechy jak Słowacja. Wprowadzono stan wyjątkowy

Czechy jak Słowacja. Wprowadzono stan wyjątkowy

2021-11-25 18:00

Kończący urzędowanie rząd Czech Andreja Babisza ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni - podał portal informacyjny iDNES, powołując się na premiera. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Wcześniej stan wyjątkowy i zakaz wychodzenia z domu ogłosiła Słowacja.

Lockdown w Czechach: Co się zmieni?

Nadzwyczajnej regulacji najprawdopodobniej towarzyszyć będą ograniczenia. Mowa jest o:

  • odwołaniu jarmarków świątecznych,
  • imprez masowych z udziałem więcej niż 1000 osób
  • oraz zamknięcie w godzinach nocnych restauracji, barów i klubów.

Szczegóły są ustalane i mają zostać przedstawione na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia Adama Vojtiecha.Media zwracają uwagę, że Vojtiech przed posiedzeniem rządu spotkał się z przedstawicielami ekspertów tworzącego się nowego centroprawicowego rządu Petra Fiali.

Czytaj także: Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

Stan wyjątkowy w Czech obowiązywał już wiosną 2020 r. przez 67 dni oraz od 5 października 2020 r. do 11 kwietnia 2021 r. przez 189 dni.

Lockdown na Słowacji

Od czwartku lockdown i stan wyjątkowy obowiązują też na Słowacji. Jest związany z wprowadzeniem zakazu wychodzenia z domów. Ze wstępnych informacji wynika, że dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Możliwa będzie droga do- i z pracy. Pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty antycovidowe. Osoby niezaszczepione będą musiały poddawać się testom. Po 10 dniach rząd oceni skutki podjętych środków i niektóre restrykcje przestaną obowiązywać osoby zaszczepione.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy rozpoznasz znak zodiaku po dacie urodzin?

Pytanie 1 z 12
10 września urodziny obchodzi
Poradnik Zdrowie: angina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE