Kierowca

i

Autor: pixabay.com Na rynek wjeżdża coraz mniej aut

Ci kierowcy zapłacą JESZCZE WYŻSZE mandaty! Jesteś w tej grupie?

2022-05-25 10:47

Nowy taryfikator mandatów od stycznia 2022 r. mocno dał już po kieszeniach niektórym kierowcom. Przekraczanie prędkości czy niewłaściwe wyprzedzanie nabrało zupełnie innego znaczenia. Ceny są naprawdę wysokie, więc wiele osób trzyma się baczności. Teraz niektórzy łamiący przepisy drogowe zapłacą jeszcze więcej.

Jeszcze wyższe mandaty dla kierowców już niedługo. Niektórzy niesforni piraci drogowi zapłacą dwa razy więcej, niż dotychczas. Wszystko za sprawą nowego przepisu, który wprowadzi nowe rozwiązania. Wydaje się być to słusznym posunięciem. Aktualnie nowy taryfikator mandatów, który został wprowadzony od stycznia 2022 r. już udowodnił, że ceny za złamanie przepisów ruchu drogowego są naprawdę bardzo wysokie. Za wykroczenia drogowe takie jak: przekroczenie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie, czy wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła, można zapłacić nawet 2000 zł. Jeśli popełni się dwa jednocześnie - można mówić śmiało o kwocie bliskiej średniemu wynagrodzeniu. Teraz, dla niektórych, będzie jeszcze więcej. 

Jeszcze wyższe mandaty. Kto zapłaci najwięcej?

Od 17 września br. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące niektórych wykroczeń drogowych. Wprowadzony zostanie termin recydywy. Kiedy będziemy mieli z nią do czynienia? Nastąpi ona wtedy, gdy kierowca w ciągu dwóch lat zostanie ponownie ukarany za to samo wykroczenie. I to właśnie za drugi występek trzeba będzie wówczas zapłacić podwojoną kwotę mandatu.

Przepisom o recydywie podlegać będą tylko te najpoważniejsze wykroczenia. Wśród nich znajdzie się:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (dziś 1500 zł, po zmianach drugi mandat to 3000 zł);
  • wyprzedzanie na przejściu i omijanie pojazdu, którego kierowca zatrzymał się, by przepuścić przez przejście pieszych (1500 po zmianach - 3000 zł),
  • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h (od 800/1600 zł do 2000/4000 ),
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (1000 zł po zmianach - 2000 zł),
  • wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. (2000z ł po zmianach - 4000 zł).

Zmiany będą dotyczyć również punktów karnych. Będą "nieważne" po dwóch latach, a nie po roku, jak ma to miejsce obecnie. Co więcej, okres ten nie będzie biegł od momentu wystawienia mandatu, ale dopiero od momentu jego opłacenia. Dlatego im szybciej zapłacimy, tym lepiej.

Sedno Sprawy - Marek Biernacki

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!