ceny paliwa

i

Autor: Pixabay.com

Ceny paliwa wkrótce SPADNĄ? Prezes Orlenu wskazuje: TEN czynnik daje nadzieję

2021-10-26 7:51

Czy ceny paliwa wrócą wkrótce do normy? Tak uważa Daniel Obajtek, prezes Orlenu. W ostatnim wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że sytuacja powinna się stabilizować, bo skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany był przez "DGP" m.in. o to, czego należy spodziewać się w kwestii cen paliwa.

- Jest wiele czynników wpływających na cenę paliw, bo to nie tylko kurs dolara i ceny baryłki. Niewiadomą są też dalsze decyzje OPEC dotyczące wydobycia. W normalnych warunkach letni okres największego zużycia paliw powinniśmy mieć już za sobą, ale widzimy, że obecnie się przedłuża – to efekt odbicia rynków po pandemii - powiedział.

Prezes Orlenu wskazał również na czynnik, który pozwala mieć nadzieję na spadek cen. Ocenił, że fakt, że ceny frachtów po rekordowych skokach minimalnie spadają, zdaje się dobrą wróżbą.

- Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - przekonywał Obajtek.

Prezes Orlenu odniósł się też do pytania o to, czy Polska zmniejszy akcyzę po to, aby paliwo potaniało.

- Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - powiedział. W jego ocenie bardziej jej obniżyć się nie da. - Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa - wskazał.

Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa.

- My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy - powiedział Obajtek.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Syryjczyk próbował rozjechać policjantów! Pościg na krajówce, imigranci schowali się w lesie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE