Brytyjska mutacja koronawirusa OPANOWAŁA POLSKĘ! To już 80 proc. zakażeń!

2021-03-21 9:04
koronawirus
Autor: fot.pixabay.com Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: piątek 12.11.2021

Danymi dotyczącymi brytyjskiej mutacji koronawirusa podzielił się w mediach społecznościowych minister zdrowia, Adam Niedzielski. Z danych przez niego zaprezentowanych wynika, że już 80 proc. zakażeń koronawirusem wywołanych jest brytyjską mutacją. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

"Mutacja brytyjska (20I/501Y.V1) wypiera inne warianty wirusa w Polsce. Jej udział w kolejnych badaniach genomu osiąga już wartość 80 proc." - napisał na Twitterze Niedzielski.

Wcześniej w sobotę, podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku z liczbą zakażeń "sytuacja jest bardzo poważna". Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost dynamiki zachorowań.

"Mieliśmy sytuacje, kiedy ta dynamika była rzędu 30 proc., potem 20 proc., nawet dwa tygodnie temu nieco malała, ale w ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dużym przyśpieszeniem" - mówił na konferencji Niedzielski.

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozprzestrzenianiem mutacji brytyjskiej koronawirusa. "Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc." - zaznaczył. Jak dodał, "wirus ten jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy". Przyznał, że "wcześniej często pojawiały się głosy, iż ewolucja wirusa będzie prowadziła do sytuacji, w której nowa odmiana będzie bardziej zakaźna, ale mniej zjadliwa. Niestety, te informacje się nie potwierdzają" - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań jest większy w trzeciej fali niż był w fali jesiennej.

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?

Szef resortu zdrowia zaapelował m.in. o rozwagę i bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Resort podał, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2 315 pod respiratorami.

QUIZ Najsławniejsi Polacy w historii. Wstyd ich nie znać

Pytanie 1 z 15
Z którym z tych bokserów nigdy nie zmierzył się Andrzej Gołota?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze