Będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19! Kiedy się zaszczepimy? Ile dawek trafi do Polski?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19! Kiedy się zaszczepimy? Ile dawek trafi do Polski?

2021-06-28 7:23

Rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.

"Trwają negocjacje. Ale na pewno Polska zagwarantuje dla każdej osoby po jednej dawce" - mówi w rozmowie z "DGP" szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Z kolei w rozmowie z nami Grzegorz Cessak podkreślał, że nie wiadomo jeszcze kiedy podawanie trzeciej dawki byłoby konieczne. Jak podkreślono w artykule gazety chodzi o to, aby w przypadku niebezpiecznych mutacji można było błyskawicznie uruchomić szczepienia uzupełniające. A czwarta fala jest możliwa - przyznaje wirusolog i członek Rady Medycznej przy premierze prof Krzysztof Pyrć.

- Zwiększenie liczby przypadków może pojawić się jeszcze w czasie wakacji - dodaje Pyrć i ostrzega przed wariantem Delta.

Jak wykazały analizy, szczepionka Pfizera oraz AstraZeneca są w ponad 90 proc skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta. Eksperci podejrzewają, że może spowodować on jesienią ponowny wzrost zachorowań w całej Europie.

Trąba powietrzna zerwała dachy w Librantowej koło Nowego Sącza

Będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19! Kiedy się zaszczepimy?

Osoby zaszczepione dwiema dawkami będą musiały jeszcze trochę poczekać. W pierwszej kolejności odbędą się szczepienia dzieci. Możliwe jednak, że trzecią dawkę przyjąć będzie można już jesienią.