Chcą zmian w segregacji śmieci

i

Autor: Pixabay

Będą zmiany w segregacji śmieci w 2021 roku? Jest projekt zmian w przepisach

2020-12-22 14:16

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany w segregacji odpadów w 2021 roku. Będzie możliwość do powrotu do trzech kubłów na śmieci, ale nie dla wszytskich. Jakich zmian można się spodziewać?

Będą zmiany w zasadach segregacji śmieci?

Trzy kubły zamiast pięciu - takich zmian w 2021 roku chce Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do projektu nowelizacji przepisów dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej":

"Informacja w tej sprawie pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach" - piszą.

Segregacja odpadów do trzech kubłów nie byłaby jednak możliwa wszędzie. Gminy, które będą chciały korzystać z takiej opcji, będą musiały zgłosić się do resortu i uzyskać stosowne pozwolenie.

Indywidualne rozliczanie za śmieci w blokach

Inna proponowana zmiana dotyczy rozliczania za odpady w blokach. Obecnie obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców, którzy nie przestrzegają selektywnej zbiórki odpadów. Po zmianach za swoje odpady indywidualnie odpowiadałby każdy mieszkaniec. Rodzi się przy tym pytanie, jak "podpisywać" śmieci. Niewykluczone, że służyłyby do tego kody, które każdy naklejałby na swoje worki na śmieci.

Czy wiesz, jak segregować śmieci?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić skorupki jajek?

Jakie są obecne zasady segregacji śmieci?

Przypomnijmy, że obecnie segregujemy śmieci do 5 pojemników. To:

  • metale i tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • szkło,
  • odpady biodegradowalne,
  • odpady zmieszane.

Istnieje przy tym cała lista odpadów, których nie wolno wyrzucać do żadnego z pojemników. Należy je zawieźć do odpowiedniego punktu zbiórki. Mowa na przykład o chemikaliach, bateriach, lekach, sprzęcie elektronicznym.

W 2020 każdy musi segregować śmieci. Za brak segregacji będą dotkliwe kary[AUDIO]
Jak segregować odpady niebezpieczne?