Donald Tusk

i

Autor: materiaky prasowe

500 plus do zmiany? Donald Tusk zdradził, co zrobi z programem po objęciu władzy

2022-01-19 11:18

500 plus do zmiany? Donald Tusk zdradził co zrobi ze sztandarowym programem Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się także do pozostałych świadczeń, z których korzystają Polacy. Jak stwierdził, w sprawie 500 plus konsensus jest powszechny i zrozumiały, ale jeśli państwo chce być hojne dla obywateli musi być oszczędne w innych obszarach.

Co Donald Tusk zrobi z 500 plus i innymi świadczeniami dla Polaków? Szef Platformy Obywatelskiej był gościem specjalnego, setnego spotkania w ramach Klubu Swobodnej Myśli. Tusk podczas spotkania został zapytany, o to jak wyobraża sobie politykę socjalną państwa? A także o to, czy jest alternatywa dla "prostych transferów finansowych w ramach społeczeństwa", do których przyzwyczaił je PiS podczas sześciu lat swoich rządów? Odpowiadając Tusk podkreślił, mówiąc o "transferach socjalnych" - że PiS prowadzi je w sposób "nieodpowiedzialny", a "przy okazji karmi się swoich". Pomimo tego stwierdził, że wobec programu 500 plus "konsensus jest powszechny i zrozumiały". A co z innymi świadczeniami, z których korzystają Polacy?

Spis treści

  1. Donald Tusk zdradził co zrobi z 500 plus
  2. Donald Tusk: 500 plus nie zagwarantuje zdrowia i edukacji
  3. Nikt nie zamachnie się na programy socjalne

Donald Tusk zdradził co zrobi z 500 plus

- To co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał. Natomiast to wymaga o wiele większej dyscypliny finansowej. Jeżeli chce się dawać ludziom, to trzeba zachować najwyższe kompetencję i wysoką dyscyplinę finansową, jeżeli chodzi o inne wydatki - przede wszystkim wydatki na władzę. Jeżeli państwo chce być hojne wobec obywateli, to musi być niezwykle oszczędne w innych rewirach, inaczej mamy inflację i drożyznę - przestrzegał Tusk.

Jako jeden z przykładów "wyrzucania pieniędzy w błoto" podał wzrost wydatków o 600 proc. na kancelarię premiera, za rządów premiera Mateusza Morawieckiego, w porównaniu do wydatków na ten cel za rządów PO-PSL. Ostrzegł, że "trzeba być kompetentnym, mądrym i odpowiedzialnym, jeśli nie chce się, aby transfery społeczne zamieniły się błyskawicznie w drożynę, która w perspektywie kilku lat skonsumuje i pochłonie to, co państwo dało obywatelom".

Donald Tusk: 500 plus nie zagwarantuje zdrowia i edukacji

Według szefa PO, "to co wydaje się najważniejszym zadaniem dla rządzących po PiS-e" to jest "naprawa państwa". "Obywatel oczekuje od państwa nie tylko gotówki, ale również usług na przynajmniej - jeśli nie na najwyższym - to na jakimś elementarnym poziomie. Polska rodzina na 500 plus nie zagwarantuje zdrowia dzieciom i całej rodzinie, i nie zagwarantuje edukacji za te pieniądze. Oprócz bezpośredniego transferu polskie rodziny oczekują dziś zdecydowanie lepszej jeśli chodzi o standardy i nowoczesność oferty zdrowotnej i edukacyjnej" - mówił szef PO. Zwrócił uwagę, że ważny dla zdrowia Polaków jest też "klimat i ochrona środowiska". "To są gigantyczne inwestycje, które wymagają środków" - zauważył.

Nikt nie zamachnie się na programy socjalne

- Jeśli pytacie, czego będą moim zdaniem Polacy oczekiwali po nowej władzy, to zachowania tego co już otrzymali, jako transfery socjalne - i na to na pewno nikt się nie zamachnie - ale przede wszystkim takiej zmiany strumienia pieniędzy, które z finansowania państwa jako władzy zamieni się w finansowania państwa jako zestawu usług - pewnych wysokich standardów, które złoża się na ofertę państwa, która nie polega tylko na prostym transferze finansowym - powiedział Tusk.

Donald Tusk zapowiedział też, że pod koniec stycznia odbędzie się pierwszy Kongres Programowy PO poświęcony potrzebie "budowania odpornej Polski", nie tylko w kontekście pandemii choć to będzie jeden z głównych tematów. "Jak zbudować państwo, które będzie odporne na wstrząsy, tak charakterystyczne dla epoki zdarzeń nieprzewidywalnych, gwałtownych" - zaznaczył. W tym kontekście wymienił kryzys klimatyczny, pandemie czy zagrożenia zewnętrzne. "Współczesność jest naznaczona nieprzewidywalnością - to wymaga elastycznego państwa, które będzie w stanie amortyzować wstrząsy" - podkreślił.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny
Sonda
Czy w walce z potężną drożyzną należy zlikwidować 13-ste emerytury i 500 plus na pierwsze dziecko?