Zapytaj Dalego - muzeum artysty oferuje możliwość rozmowy z malarzem. Wszystko dzięki AI

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Sztuczna Inteligencja

Zapytaj Dalego - muzeum artysty oferuje możliwość rozmowy z malarzem. Wszystko dzięki AI

2024-04-22 9:04

Tuż przed 120. rocznicą urodzin Salvadora Dalego, która wypada 11 maja, poświęcone artyście muzeum sztuki w St. Petersburgu na Florydzie zaoferowało zwiedzającym możliwość rozmowy z mistrzem surrealizmu. Korzystając ze sztucznej inteligencji i nawiązując do dzieła samego artysty, słynnego „Telefonu - homara”, goście, podnosząc słuchawkę, mogą zadać Dalemu dowolne pytanie.

Zapewne oglądając niezwykłe dzieła Dalego fani jego twórczości wielokrotnie mieli ochotę zadać mu kilka pytań, wniknąć w jego artystyczny umysł. Tym symbolicznym łącznikiem, między Dalim a odbiorcą, może okazać się atrakcja pod hasłem "Zapytaj Dalego". To niecodzienny mariaż jednego z jego dzieł i sztucznej inteligencji, który w ciekawy sposób celebruje 120. rocznicę urodzin artysty.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Podnosząc słuchawkę telefonu w kształcie homara, odwiedzający muzeum mogą zadać artyście dowolne pytanie. Wygląd urządzenia nie jest przypadkowy, nawiązuje on do kultowego już "Telefonu-homara", który w 1938 roku Dali stworzył dla angielskiego poety Edwarda Jamesa. W słuchawce usłyszymy wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos artysty. Ten niecodzienny projekt był możliwy dzięki wykorzystaniu AI i nowoczesnych modeli maszynowego uczenia, które z kolei bazowały na dawnych pismach malarza, nagraniach i wywiadach.

"W rezultacie udało się stworzyć głos, który brzmi niezwykle podobnie do prawdziwego głosu Dalego, a dialog z nim odzwierciedla jego wyjątkową osobowość, styl i humor" - zapewnia muzeum w oficjalnym komunikacie prasowym.

Projekt "Zapytaj Dalego" to efekt trwającej od lat współpracy pomiędzy muzeum Dali Home - placówką, która zgromadziła największą poza Hiszpanią kolekcję dzieł artysty (ponad 2400 dzieł) - i agencją marketingową Goodby Silverstein & Partners. Rok temu dzięki tej współpracy odwiedzający mogli oddać się magii doświadczenia "Dream Tapestry", podczas którego tworzyli oryginalne cyfrowe obrazy na podstawie tekstowego opisu swojego snu. W tym roku mają niezwykłą okazję dowiedzieć się, co skrywał niezwykły umysł tego artysty.

"Dali był zafascynowany najnowszymi osiągnięciami i technologiami swojej epoki i nieustannie je eksplorował. +Zapytaj Dalego+ to nowy, ekscytujący sposób wykorzystania technologii uczenia maszynowego. Pisma Dalego stanowiły podstawę szkolenia, które zapewnia nieprzewidywalne odpowiedzi na pytania odwiedzających" - zapewnił Jeff Goodby, współzałożyciel GS&P. (PAP Life)

Technologie QUIZ: dopasuj wynalazek do jego twórcy!

Pytanie 1 z 7
Thomas Edison wymyślił: