Zegar słoneczny

i

Autor: fot. internet / facebook.com/fundacjaideanova

Ciekawostki

Ten niezwykły zegar słoneczny działa nawet w nocy! Znajdziesz go w Krakowie

2023-11-20 19:10

W Krakowie można zobaczyć niezwykły zegar słoneczny, który działa również w nocy! Jest to nowa atrakcja turystyczna w Krakowie. Zobaczcie, jak wygląda ten niezwykły zegar i dlaczego działa nawet, wtedy gdy nie świeci Słońce.

Spis treści

  1. Niezwykły zegar słoneczny w Krakowie
  2. Zegary słoneczne w Polsce

Niezwykły zegar słoneczny w Krakowie

Zegar słoneczny, używany był już w starożytności i należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych. Tego typu zegary odmierzają czas na podstawie zmiany pozycji Słońca, który nazywany jest również prawdziwym lokalnym czasem słonecznym. W pochmurne dni lub w nocy nie ma możliwości odczytania czasu z tego typu zegarów. Najnowszy zegar słoneczny z Krakowa działa również w nocy i bez problemu można z niego odczytać godzinę o każdej porze. Fundacja Ideanova rozpisała międzynarodowy konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na wizję oraz projekt zegara. Autorem pomysłu, który najbardziej spodobał się jury, został Aleksander Rokosz, młody polski designer. Jego zegar w słoneczne dni wskazuje godziny jak inne zegary słoneczne, natomiast w nocy zamiast cienia godzinę wyznacza laser, który jest zasilany energią słoneczną zmagazynowaną w formie energii elektrycznej. 24-godzinny zegar słoneczny to niewątpliwie bardzo ciekawe połączenie tradycji i nowoczesności. Ten niezwykły zegar można zobaczyć pod Wawelem w Krakowie przez najbliższe dwa lata.

Zegary słoneczne w Polsce

Jeden z najsłynniejszych zegarów słonecznych znajduje się na zamku w Olsztynie, jego twórcą był Mikołaj Kopernik. W Polsce znajduje się również jedna z największych kolekcji zegarów słonecznych w Europie. Jeśli chcecie zobaczyć różne rodzaje zegarów słonecznych, to wybierzcie się do Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

QUIZ. Test wiedzy o Krakowie. Jak dobrze znasz stolicę Małopolski?

Pytanie 1 z 10
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Na ile dzielnic podzielony jest Kraków?
Wirtualne podróżowanie: muzea i zabytki, które można zwiedzać on-line