Zdjęcie ilustracyjne - AI

i

Autor: internet / pngegg.com

Ciekawostki

Polacy rozmawiają o sztucznej inteligencji. Interesuje ich głównie jeden temat dotyczący AI

2023-06-01 12:53

Jakie tematy dotyczące sztucznej inteligencji interesują Polaków? Roczna analiza wypowiedzi polskich Internautów opublikowana na stronie SentiOne pokazuje zestawienie najpopularniejszych tematów dotyczących sztucznej inteligencji. Sprawdźcie, co intrygowało internautów w kontekście rozwoju AI i jak zmieniły się ich zainteresowania z biegiem czasu.

Polacy rozmawiają o sztucznej inteligencji

Analiza wypowiedzi polskich Internautów przeprowadzone przez SentiOne objęta okres od marca 2022 do marca 2023 r. niemal i 114,3 tys. wzmianek o łącznym zasięgu ok. 170 mln wyświetleń.

Jak przeczytać możemy w analizie „Jeszcze rok temu rozmowy polskich internatów na temat sztucznej inteligencji dotyczyły kwestii takich jak wsparcie przez AI w poszukiwaniach UFO, wykorzystaniu jej w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie czy możliwościach wykrywania wirusów i zapobiegania kolejnym pandemiom. Obecnie krążą wokół zastosowania jej w życiu codziennym, w pracy i w szkole, oraz o związanych z tym ryzykach i możliwościach”.

Ulubiony temat Polaków – rywalizacja człowieka z AI

Jak przeczytać możemy w raporcie SentiOne, ogromną popularnością cieszy się wątek rywalizacji człowieka i sztucznej inteligencji. Najpopularniejsze nagłówki i wpisy o największym zasięgu to te, które zawierają sformułowania w rodzaju „AI poległa” lub „AI pokonała człowieka”.

„Rozmowom o możliwościach sztucznej inteligencji towarzyszą obawy, że odbierze ona pracę ludziom. Ci, którzy prześpią rozwój tej technologii, nie nauczą się wykorzystywać jej w codziennej pracy, faktycznie mogą być zagrożeni” – mówi Agnieszka Uba, Head of Marketing – Automate w SentiOne – „To już nie są czasy, kiedy algorytmy AI myliły człowieka z gorylem, a tłumaczenia maszynowe były tak koślawe, że budziły tylko śmiech. Rozwiązania i narzędzia, które teraz widzimy na rynku, powstały w oparciu o technologię stworzoną dwa lata temu. A to oznacza, że już teraz powstaje znacznie lepsza, która wejdzie na rynek za rok lub dwa. Teraz jest więc czas na naukę, wdrażanie nowych technologii i zrozumienie ich tak, by nie dać się im wykorzystać.”

O sztucznej inteligencji, tak jak o większości tematów, Polacy najchętniej rozmawiają na Facebooku. Kolejne miejsca zajmują Twitter i Wykop. Blisko 80 proc. wszystkich wypowiedzi pochodzi od mężczyzn.

Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?
Listen on Spreaker.