Ładowanie telefonu

i

Autor: Canva

Technologia

Ładujesz telefon w nocy? Uważaj! Tego nie możesz robić

2024-06-09 20:01

Istnieje wiele pytań dotyczących baterii do telefonów komórkowych. Czy warto zostawiać telefon podłączony do ładowania na noc? Czy to jest złe dla telefonu? Czy to w ogóle bezpieczne? Na nie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Ładowanie telefonu przez całą noc może zniszczyć baterię?

Wszyscy eksperci są zgodni co do jednego: obecnie większość urządzeń jest na tyle inteligentna, że nie jest w stanie się przeciążyć. Dodatkowe chipy ochronne wewnątrz sprawiają, że nie może się to zdarzyć w tablecie, telefonie, a nawet laptopie. Gdy wewnętrzny akumulator litowo-jonowy osiągnie 100% swojej pojemności, ładowanie zostanie zatrzymane. Istnieje jednak pewien wyjątek...

Czytaj też: Ładujesz telefon w publicznym miejscu? Policja ostrzega! Mogą cię okraść

W przypadku starszych telefonów, jeśli zostawisz telefon podłączony do prądu na noc, zużyje on trochę energii, stale dolewając nową energię do baterii za każdym razem, gdy poziom naładowania spadnie do 99%. To wpływa na żywotność twojego telefonu. Nowsze telefony i systemy operacyjne rekompensują to; od wersji iOS 13 Apple dostarcza telefony z włączoną funkcją zoptymalizowanego ładowania baterii, więc iPhone'y zwykle nie ładują się powyżej 80% po podłączeniu do ładowarki przez dłuższy czas (np. przez noc). W przypadku najnowszego iPhone'a 15 możesz w ustawieniach wyraźnie ustawić telefon, aby poziom naładowania nigdy nie przekraczał 80%; jeśli jest na ładowarce, nawet nie spróbuje się naładować, dopóki poziom naładowania nie osiągnie co najmniej 75%.

Czytaj też: Jak nie ładować telefonu? Jeśli to robisz, możesz uszkodzić baterię w swoim smartfonie

Potencjalne problemy z ładowaniem telefonów w ciągu nocy

Wielu ekspertów zaleca wyjmowanie telefonu z etui w celu naładowania go przez noc. Jednak nie zawsze jest to możliwe w przypadku skomplikowanego etui ochronnego. W żadnym wypadku nie należy układać niczego — na przykład książek lub innych urządzeń — na urządzeniu ładującym. I oczywiście, nie wkładaj telefonu pod poduszkę. Wykonaj dowolną z powyższych czynności, a możesz spodziewać się, że telefon się nagrzeje – niekoniecznie na tyle, aby doszło do samozapłonu, ale na tyle, aby uszkodzić baterię.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?