Czyszczenie Telefonu

i

Autor: Canva

Technologie

Jak wyczyścić telefon z brudu? Sprawdzone metody, które nie uszkodzą sprzętu

2024-07-10 20:42

Niezależnie od tego, czy uważasz, że twój smartfon nigdy nie jest brudny, istnieje duża szansa, że przyda mu się małe czyszczenie, zwłaszcza jeśli nie używasz etui. Na szczęście prawidłowe wyczyszczenie telefonu nie zajmuje więcej niż kilka minut i standardowe domowe środki czyszczące powinny ci pomóc. Istnieje jednak kilka rzeczy, których nie można robić podczas czyszczenia smartfona!

Spis treści

 1. Czego potrzebujesz do czyszczenia telefonu?
 2. Jak długo powinno zajmować czyszczenie telefonu?
 3. Odłącz telefon od ładowania i całkowicie go wyłącz
 4. Czyszczenie telefonu krok po kroku
 5. Czego ABSOLUTNIE nie robić podczas czyszczenia telefonu?

Apple, Samsung i Google mają własne zalecenia dotyczące czyszczenia brudnego telefonu i wszystkie są prawie takie same. Połączyliśmy te informacje z naszym doświadczeniem, aby dać wam prosty przewodnik, dzięki któremu Twój telefon będzie zawsze czysty i bezpieczny. Jeśli kurz lub kłaczki zakłócają ładowanie, mamy dla Ciebie również poradę w tej kwestii. Pamiętaj jednak, że niektóre dotychczasowe porady dotyczące czyszczenia telefonu mógłby być szkodliwe dla sprzętu. Dlatego, jeśli twoja wcześniejsza metoda nie pojawi się w tym artykule, prawdopodobnie może ona nie być sugerowana przez twórców.

Czytaj też: Pixel 8 — Czy warto kupić telefon Google w 2024? Jaki model wybrać?

Czego potrzebujesz do czyszczenia telefonu?

 • Miękka, niestrzępiąca się ściereczka: użyj jej do wytarcia telefonu bez zarysowania jego powierzchni. Apple sugeruje ściereczkę do soczewek, a Samsung poleca ściereczki do czyszczenia z mikrofibry.
 • Ciepła woda z mydłem lub kilka kropel płynu do mycia naczyń rozmieszanych w wodzie.
 • Chusteczki na bazie alkoholu izopropylowego 70%.
 • Drewniana wykałaczka: zalecamy używanie wykałaczki do czyszczenia portów telefonu. Metal może uszkodzić elementy wewnętrzne.

Czytaj też: iPhone 15 — Czy warto kupić telefon Apple w 2024 roku? Wiemy, jaki model wybrać

Jak długo powinno zajmować czyszczenie telefonu?

W większości przypadków wyczyszczenie telefonu zajmuje tylko kilka sekund. Wyciągnięcie kłaczków z portu ładowania może zająć kilka minut, w zależności od ich ilości. Wytrzyj telefon, gdy zauważysz zabrudzony ekran. Nie zapomnij też o pleckach oraz głośnikach.

Czytaj też: Galaxy S24 zmiażdżyło inne telefony dzięki jednej funkcji. Każdy chciałby ją w swoim smartfonie

Odłącz telefon od ładowania i całkowicie go wyłącz

Podczas czyszczenia telefonu ryzyko uszkodzenia jego elementów wewnętrznych jest niewielkie, ale najlepiej jest upewnić się, że telefon jest całkowicie wyłączony i odłączony od zasilania, zanim go wyczyścisz.

Czytaj też: Galaxy Fold 6 z szokująco niską ceną w 2024 roku? Samsung zaoferuje składany telefon dla każdego

Czyszczenie telefonu krok po kroku

 • Przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących przetrzyj telefon miękką ściereczką do czyszczenia. Powinno to usunąć wszelkie odciski palców i smugi.
 • Przetrzyj telefon ciepłą wodą z mydłem. Jeśli nadal są ślady, spróbuj użyć ściereczki z mikrofibry zwilżonej ciepłą wodą z mydłem. To powinno usunąć wszelkie plamy.
 • Proste przeciągnięcie ulubioną chusteczką dezynfekującą – na bazie alkoholu lub chusteczkami Clorox – zabije większość zarazków na powierzchni telefonu.
 • Usuń kłaczki i kurz z portu. Jeśli zauważyłeś, że Twój telefon ma trudności z ładowaniem, gdy jest podłączony, przyczyną może być kurz. Idealnym narzędziem w tym przypadku jest drewniana wykałaczka. Delikatnie włóż wykałaczkę i wyciągnij brud.

Czytaj też: iPhone 15 Pro Max czy Samsung Galaxy S24 Ultra: Który telefon kupić w 2024?

Czego ABSOLUTNIE nie robić podczas czyszczenia telefonu?

Apple, Samsung i Google odradzają rozpylanie środka czyszczącego bezpośrednio na telefon. Zamiast tego zwilż ściereczkę do czyszczenia i wytrzyj nią urządzenie. Wszyscy wyraźnie mówią również, aby nie używać sprężonego powietrza!

Odradza się także używania materiałów szorstkich, takich jak grube ścierki, papierowe ręczniki czy inne podobne wyroby, które mogłyby zarysować powierzchnię wrażliwych elementów.

Czytaj też: Samsung Galaxy Buds 3 Pro zastąpią tłumacza! Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje komunikacje

Co zamiast ipada?

QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?