iPhone 15

i

Autor: Apple https://www.apple.com/pl/newsroom/2023/09/apple-unveils-iphone-15-pro-and-iphone-15-pro-max/

iPhone

iPhone 15 w 2024 roku — Czy warto go kupić? Kilka powodów za i przeciw

2024-06-05 7:32

Firma Apple jak co roku dowiozła dla swoich fanów nowy model iPhone'a. Tym razem padło na magiczną liczbę 15 oraz innowacje względem specyfikacji, baterii oraz aparatu. Chociaż te nie są niesamowite, tak Apple ewidentnie starało się zrobić ze swojego najnowszego smartfona sprzęt zarówno do pracy, grania, jak i codziennego użytku. Czy faktycznie się im udało? Czy jest sens kupować iPhone 15 w 2024 roku?

Spis treści

  1. iPhone 15 — USB-C, a wydajność modeli
  2. iPhone 15 — to ten sam design co poprzednik?
  3. iPhone 15 — modele oferują małą lub żadną różnicę w wydajności
  4. iPhone 15 — Różnice w aparatach
  5. Czy warto kupić iPhone 15 i jaki model wybrać?

Seria iPhone'ów 15 od Apple jest już dostępna, a firma uważa to za największą premierę smartfona w tym roku. Co roku amerykańska korporacja wychwala swoje najnowsze iPhone'y twierdząc, że są one najlepszymi i najbardziej zaawansowanymi telefony w historii — aby na pewno? Cztery telefony wprowadzone na rynek w tym roku można podzielić na dwie kategorie w zależności od ich specyfikacji i rozmiaru — telefony zwykłe i Pro oraz większe warianty „Plus” i „Max” dla każdego z nich. Do tego roku telefony Pro były znacznie lepszym zakupem, ponieważ na tych urządzeniach mogliśmy doświadczyć tego, co faktycznie przygotowało dla nas Apple. Co ciekawe, tym razem historia wygląda zupełnie inaczej. Firma Apple nie tylko wprowadziła port USB-C we wszystkich iPhone'ach, ale także udostępniła funkcję Dynamic Island w każdym telefonie z tej linii. Te zmiany zastanawiają wielu z nas, który model wybrać i czy faktycznie opłaca się kupić nowego iPhone'a 15?

Czytaj też: iPhone 15 ma problem z przegrzewaniem się? „Czasem jest zbyt gorący, aby go dotknąć”

iPhone 15 — USB-C, a wydajność modeli

Chociaż Apple z przymusu wprowadziło standardowy port USB-C do iPhone'ów, celowo dodało szybszy port USB-C 3.2 do iPhone'a Pro, podczas gdy podstawowe warianty otrzymały jedynie przestarzały port USB-C 2.0.

W samych liczbach USB-C 2.0 oferuje prędkości transferu podobne do portu Lightning, który właśnie został usunięty. Co więcej, kabel dołączany przez Apple do iPhone'a 15 Pro nie obsługuje szybszego przesyłania danych, niż jest w stanie przetworzyć port USB-C 3.2. Jeśli chcesz skorzystać z tej szybszej funkcji synchronizacji danych, musisz kupić nowy kabel Thunderbolt typu C do C od firmy Apple.

Jeśli więc używasz telefonu do przesyłania danych z telefonu do komputera, to niewiele się tutaj zmieniło. Dzięki portowi Typu-C możesz teraz używać MacBooka lub dowolnej ładowarki do telefonu z systemem Android do ładowania iPhone'a i co miłe, będziesz mieć o jeden kabel mniej do noszenia.

Jeśli chodzi o szybsze ładowanie, obie wersje iPhone'a 15 oferują maksymalnie szybkie ładowanie o mocy 35 W, więc i tego nie przegapisz.

Czytaj też: iPhone 15: Dlaczego port USB-C nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zatęsknimy za Lightning

iPhone 15 — to ten sam design co poprzednik?

W sumie tak trzeba byłoby określić zmiany w wyglądzie, zerkając na kształt oraz budowę iPhone'a 15. Jedyną zauważalną zmianą względem poprzednika, to wejście USB-C. Jeśli jednak masz dosyć notch'a, tak teraz wszystkie cztery iPhone'y z linii iPhone'a 15 mają Dynamic Island, co teoretycznie nie zmusza was do wydania większej ilości pieniędzy na lepszy wariant.

iPhone 15 — modele oferują małą lub żadną różnicę w wydajności

Jeśli chodzi o specyfikacje, Apple nigdy nie podaje konkretnych liczb. Tak naprawdę firma mówi jedynie o procentowej poprawie w stosunku do poprzednika. Według doniesień nowy A17 Pro, który zasila iPhone'a 15 Pro, zbliża się do poziomu mocy zbliżonej do chipsetu M2 dla MacBooków.

Z drugiej strony eksperci sugerują, że oferuje on jedynie marginalną aktualizację w stosunku do zeszłorocznych chipów A16 Bionic. Donoszono, że Apple mogło być zmuszone do radykalnego zwiększenia zużycia energii, aby zapewnić marginalny wzrost wydajności. Co więcej, nowe chipy wyprodukowane przez TSMC nie są tak energooszczędne, jak A16 Bionic.

W skrócie A17 Pro wydaje się podkręcony i za słaby, oferując jedynie minimalne wzmocnienie, a ponieważ nie jest tak energooszczędny, jak A16, może szybciej rozładowywać baterię. Co więcej, Apple stosuje agresywne ograniczanie temperatury, aby utrzymać ją pod kontrolą, ponieważ nie korzysta z fizycznego systemu rozpraszania ciepła. Będzie to miało wpływ na wydajność telefonu, w tym na gry i inne wymagające zadania.

Reasumując, zakup nowego iPhone'a 15 ze starszym chipem wydaje się mądrzejsze niż przerzucanie się na model Pro.

Czytaj też: iPhone 14 Pro vs Samsung Galaxy S23: Który flagowiec jest lepszy w 2023 roku?

iPhone 15 — Różnice w aparatach

W tym roku każdy model iPhone'a 15 oferuje naprawdę wybitny aparat. iPhone 15 ma ten sam aparat 48 MP co iPhone 14 Pro i domyślnie może robić zdjęcia w rozdzielczości 24 MP. Konfiguracja aparatu w iPhonie 14 Pro była doskonała i pomogła użytkownikom robić wspaniałe zdjęcia i filmy.

Czy warto kupić iPhone 15 i jaki model wybrać?

Na to pytanie każdy z was z pewnością po przeczytaniu tego artykułu odpowie sobie sam, jednak warto skupić się na tegorocznych modelach. Chociaż niewiele dzieli obie pary iPhone'ów, iPhone 15 Pro nadal ma kilka unikalnych funkcji. Nie mamy pewności, czy w przyszłym roku trafią one do bazowych wariantów. Mowa tutaj o dodaniu przycisku akcji — Apple dodało tę wszechstronną funkcję wyłącznie do iPhone'a 15 Pro.

Możesz także stracić na nieco mocniejszej konfiguracji aparatu, która jest dostępna w iPhonie 15 Pro. To pierwszy raz, kiedy Apple zastosowało peryskopowy obiektyw zmiennoogniskowy w jednym z aparatów iPhone'a. Wersje Pro mają również nieco więcej pamięci na pokładzie.

A. ŚCIGAJ: NIEMCY CHCĄ ZRZUCIĆ WINĘ NA POLSKĘ

QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?