Stołeczni cyberpolicjanci rozbili międzynarodowy gang oszustów, którzy oszukiwali firmy niemal na całym świecie. Zatrzymano dziesięć osób, siedem trafiło do aresztu. Łączna suma strat, na jaką oszukane zostały firmy, to wiele milionów złotych.

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Cyberpolicjanci rozbili międzynarodowy gang oszustów! Zatrzymano dziesięć osób

2024-03-14 8:11

Stołeczni cyberpolicjanci rozbili międzynarodowy gang oszustów, którzy oszukiwali firmy niemal na całym świecie. Zatrzymano dziesięć osób, siedem trafiło do aresztu. Łączna suma strat, na jaką oszukane zostały firmy, to wiele milionów złotych.

Podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wyjaśnił, że sprawa miała swój początek w czerwcu ub. roku. Cyberpolicjanci ustalili wówczas podejrzane przepływy finansowe na rachunkach bankowych i zatrzymali w jednym z banków w Warszawie trzy osoby powiązane z podejrzaną transakcją na ponad 800 tys. złotych. Praca policjantów doprowadziła do ustalenia kolejnych osób zaangażowanych w proceder oszukiwania firm na niemal całym świecie, chodzi o Europę, Amerykę Płn. i Azję, metodą oszustwa biznesowego - Business Email Compromise (BEC).

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

"Przestępstwo to polega na spreparowaniu, sfałszowaniu dokumentacji, w której podmieniony jest rachunek bankowy firm, z którymi oszukane spółki prowadziły interesy" - wyjaśnił podkom. Zagórski.

Łącznie zatrzymano 10 osób, spośród których 7 zostało aresztowanych. Śledczy zabezpieczyli u zatrzymanych pieniądze - ponad 1,5 mln. zł w różnej walucie i nieruchomości o wartości ok. 4,6 mln złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kilkadziesiąt telefonów komórkowych, pendrive’ów, komputerów, ponad 60 kart SIM, około 600 kart bankomatowych wydanych na różne osoby i podmioty gospodarcze, dokumentację bankową, a także amfetaminę.

Podkom. Zagórski podkreślił, że cyberpolicjanci zatrzymali nie tylko podejrzanych pełniących rolę tzw. słupów, ale również tzw. bankiera oraz osoby zajmujące się zlecaniem oszustw. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Zatrzymani, którzy trafili do aresztu, to zajmowali się organizowaniem struktury osobowej i organizacyjnej służącej praniu pieniędzy, rekrutowaniem słupów oraz osoby współdziałające przy popełnianiu oszustw komputerowych, z których pieniądze przyjmowano na polskie rachunki bankowe.

Retro Technologie - QUIZ z lat 80'. i '90! Sprawdź, czy jeszcze coś pamiętasz!

Pytanie 1 z 11
Tamagotchi to urządzenie, które służyło do...