Czas

i

Autor: pixabay Zarządzenie czasem

Praktyczne porady

Jak lepiej zarządzać czasem? Trzymaj się tych kilku zasad

2024-06-14 14:11

Dla każdego doba trwa tyle samo, jednak jedni potrafią być bardziej efektywni, inny mniej. Choć dwoisz i troisz, pod koniec dnia masz poczucie źle wykorzystanego czasu? Sprawdź, jak można nim zarządzać, a odkryjesz, co możesz zmienić, aby skuteczniej realizować swoje cele.

Codzienne życie większości z nas wygląda bardzo podobnie - praca, rodzinna, domowe obowiązki, wieczorny relaks z książką lub przed telewizorem. Sądzimy, że to typowy scenariusz, który rozgrywa się w polskich domach. Staramy się również znajdować czas na swoje pasje, dodatkową pracę, przyjaciół czy wyjścia na miasto, jednak nie zawsze to się udaje, a na koniec dnia mamy poczucie zmarnowanego czasu. Jeżeli doskwierają ci myśli, mówiące, że można było lepiej wykorzystać dzień i chcesz nauczyć się lepiej wykorzystywać każdą chwilę, możesz spróbować zastosować kilka zasad, które ułatwią ci zarządzenie czasem.

Eska Summer City Olsztyn w Fuego Infernal

Nie marnuj czasu! Zaplanuj każdy dzień

Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają zarządzać czasem. Każdy musi wypracować własną formę planowania, która sprawdzi się idealnie. My proponujemy kilka trików, które naprowadzą cię na dobrą drogę ku lepszej organizacja dnia i całego tygodnia.

  1. Zaplanuj obowiązki - Stwórz tygodniowy plan, wypisując wszystkie obowiązkowe zadania typu: praca, odwożenie dzieci na zajęcia dodatkowe, lekarz, sprawy urzędowe itp. Gdy to zrobisz zobaczysz, ile czasu zostaje ci na resztę czynności. Wtedy możesz planować działania dodatkowe, jak zakupy, czy spotkania z przyjaciółmi, nauka języka. Planuj wszytko, co do godziny.
  2. Odkładaj rzeczy na miejsce - ta praktyka ułatwi ci utrzymywanie domu w porządku. Szybciej znajdziesz potrzebne ci rzeczy, a później, nie będziesz marnować czasu na układanie wszystkiego.Wygospodaruj w ciągu tygodnia kilka godzin na porządki domowe.
  3. Czas na sprzątanie - Wygospodaruj w ciągu tygodnia czas na sprzątanie. Rzeczy są już uporządkowane, więc wystarczy zetrzeć kurze, odkurzyć i umyć podłogi. Możesz również zatrudnić kogoś do pomocy, dzięki czemu zyskasz kilka dodatkowych godzin w tygodniu. Możesz je przeznaczyć na zabawę z dziećmi, basen czy naukę języka obcego.
  4. Rób zakupy online - zarówno zakupy spożywcze, jak i zakupy odzieżowe możesz zrobić przez internet. Plusy są takie, że zaoszczędzisz na benzynie, na czasie, a co równie ważne, w sieci możesz z łatwy sposób porównać różne oferty i wybrać najkorzystniejszą.
  5. Nie rozpraszaj się - skup się na konkretnym działaniu. Podczas pracy nie przeglądaj niepotrzebnie internetu, a podczas sprzątania nie zerkaj w telewizor.
  6. Ogranicz social media - w smartfonach istnieje opcja sprawdzenia, ile czasu poświęciło się na korzystanie z internetu. Sprawdź to i zobacz ile czasu w ciągu dnia i całego tygodnia możesz zaoszczędzić i wykorzystać w bardziej efektywny sposób.