Euro 2028

i

Autor: Pixabay.com/JimJimJim2018 Euro 2028 - gdzie odbędzie się turniej?

Piłka nożna

Euro 2028 - gospodarz. Gdzie odbędą się kolejne Mistrzostwa Europy?

2024-06-23 15:53

Euro 2028 to kolejne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Choć emocje związane z Euro 2024 wciąż nie opadają, kibice już zastanawiają się gdzie odbędzie się kolejny turniej. Już jakiś czas temu UEFA wybrała gospodarza. A raczej gospodarzy! ME 2028 gościć będą dwa państwa, ale aż pięć piłkarskich federacji! O co chodzi?

Euro to najważniejsze piłkarskie mistrzostwa na Starym Kontynencie. Każda edycja jest ogromnym sportowym świętem. Nie brakuje opinii, że Mistrzostwa Europy są nawet lepszym turniejem od Mistrzostw Świata. Według wielu kibiców poziom jest zdecydowanie wyższy. W 2024 roku gospodarzem zostali nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Kraj ten gościł wydarzenie na dziesięciu stadionach w dziesięciu miastach. Choć kolejne Euro dopiero za cztery lata, wiadomo już, gdzie się odbędzie. Organizatorzy zdecydowali się wybrać kandydaturę, która na pewno będzie przełomowa. Imprezę zorganizuje aż pięć federacji wchodzących w strefę UEFA. W rzeczywistości są to jednak tylko dwa kraje. Wyjaśniamy, o co chodzi. 

Stadiony Euro 2024. Gdzie odbywają się mecze?

Euro 2024. Byliśmy na treningu reprezentacji Polski

Gdzie odbędzie się Euro 2028?

Decyzją UEFA, Mistrzostwa Europy w 2028 roku wspólnie zorganizują Wielka Brytania i Irlandia. Nie będzie to pierwszy raz, kiedy dwa kraje wspólnie zorganizują Euro. W 2000 roku zrobili to Holandia i Belgia. W 2008 turniej odbył się w Austrii i Szwajcarii, a w 2012 w Polsce i na Ukrainie. Jest jednak pewna znacząca różnica! Otóż Wielka Brytania w świecie footballu nie funkcjonuje jako jeden kraj, a podzielona jest na cztery federacje - Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Tym samym Euro 2028 zorganizuje aż pięciu członków UEFA! Finał najprawdopodobniej odbędzie się na słynnym stadionie Wembley w Londynie. Nie wiadomo jeszcze, gdzie zorganizowany zostanie mecz otwarcia. Dużo mówi się, że będzie to Cardiff.

Listen on Spreaker.