Dlaczego Rosji nie ma w Tokio? Dlaczego nie ma rosyjskiej flagi?

2021-07-29 15:35
Flaga Rosji
Autor: Pixabay.com/ IGORN (Pixabay License)

Igrzyska Olimpijskie to zawody, na których nie brakuje nawet najmniejszych państw. Sportowcy z całego świata zjeżdżają się do jednego miasta, aby walczyć o medale. Jak to więc możliwe, że w Tokio nie ma największego państwa, czyli Rosji? Kibice zauważyli brak rosyjskiej flagi na igrzyskach. Wyjaśniamy, z czego to wynika.

Igrzyska Olimpijskie 2020 wywołują wiele emocji wśród kibiców z całego świata. Praktycznie wszystkie kraje mają przynajmniej jednego przedstawiciela w Tokio. Jednym z państw, których tym razem zabrakło, jest Rosja. To duże zaskoczenie, ponieważ reprezentacja tego kraju zawsze była jedną z najmocniejszych ekip i zdobywali wiele medal. Mimo braku rosyjskiej flagi w Japonii, rosyjscy sportowcy moją brać udział w igrzyskach. Dlaczego tak się dzieje? Czemu rosyjscy sportowcy nie występują pod flagą Rosji? Te pytania zadają sobie kibice, którzy śledzą tegoroczne Igrzyska Olimpijskie. Okazuje się, że spowodowane jest to dużym skandalem. Co konkretnie się stało? Sytuację Rosji wyjaśniamy poniżej.

ESKA XD #027 - TOKIO 2020, KRÓLOWA I KONKWISTADOR, ASFALT Z GUMY

Igrzyska Olimpijskie 2020 - dlaczego nie ma Rosji?

Brak Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w Rosji wynika z afery dopingowej, o której głośno było już kilka lat temu. Ukarani za to byli już podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018. Wtedy wystąpili jako Olimpijczycy z Rosji. Ta kara jednak nie wystarczyła, ponieważ później manipulowali przy bazie danych Światowej Agencji Antydopingowej. Miało to chronić niezłapanych do tej pory sportowców stosujących doping. W związku z tym karę wydłużono i Rosja nie może brać udziału ani na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio, ani na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie. Brać udział mogę jednak rosyjscy sportowcy. W przypadku Tokio 2020 występują oni pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Oficjalna nazwa reprezentacji to ROC (Russian Olympic Comitee).

Igrzyska Olimpijskie 2020  - transmisja w TV i online

Igrzyska Olimpijskie 2020 to nie tylko duże wydarzenie sportowe, ale także telewizyjne. W tym roku w Polsce prawa do transmisji mają dwie telewizje - Eurosport oraz Telewizja Polska. Oznacza to, że nie wszystkie rozgrywki zostaną pokazane w telewizji naziemnej, ponieważ kanały Eurosportu są kodowane. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Najnowsze