Zamek Saumur, Dolina nad Loarą, Francja

i

Autor: pixabay Zamek Saumur we Francji

Francja

Zamki nad Loarą. Kiedy i jak najlepiej zwiedzać?

2024-05-17 14:11

Dolina Loary to niezwykle magiczne miejsce, gdzie każdy kamień posiada własną historię, a na każdym kroku krajobraz zapiera dech w piersiach. Istniejące tu od tysięcy lat zamki kuszą turystów swoją historią i niebywałym urokiem. Co warto zobaczyć nad Loarą i jak zaplanować trasę?

Dolina Loary to historyczna, francuska kraina położona nad rzeką Loarą, wzdłuż której leży ponad 300 zamków i pałaców, które przyciągają wielu turystów z całego świata. Mury tych majestatycznych budowli przez tysiące lat widziały wiele. Gościły władców Francji i były zamieszkiwane przez arystokratów. Niestety podczas rewolucji francuskiej wnętrza w dużej mierze zostały splądrowane, część zamków zburzono. Nie oszczędziła ich również I i II wojna światowa. Obecnie, zamki, w większości znajdują się w rękach prywatnych i służą jako domy mieszkalne, inne przyjmują turystów. Znajdują się w nich m. in. muzea, gdzie można przyjrzeć się bliżej historii wielu z nich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 1000-letnie opactwo wyłoniło się z Atlantyku. Każdego roku przyciąga ponad milion turystów

Facebook Ramówka Polsatu - Wywiad Doda Eska

Zamki nad Loarą  - które zamki zwiedzić?

Najlepszym czasem na zwiedzanie zamków nad Loarą jest wiosna, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia, oraz jesień, gdy natura zachwyca feerią barw. Wybierając się w podróż do tego regionu Francji trzeba otworzyć się na opowieści minionych czasów, aby poznać historię tego historycznie ważnego miejsca na mapie Europy. Każdy zamek zabierze cię w podróż w czasie - liczne dzieła sztuki, tajemnicze komnaty, zabytkowe meble - temu warto poświęcić swoją uwagę. A oto lista kilku najciekawszych zamków nad Loarą dostępnych dla zwiedzających.

  • Zamek Chambord
  • Zamek Amboise
  • Zamek Blois
  • Zamek Chenonceau
  • Zamek Chaumont-sur-Loire
  • Zamek Angers

Dolina Loary - z przewodnikiem czy bez?

Nad Dolinę Loary można zabrać się z zorganizowaną wycieczką, aby zrobić sobie objazdowy trip. Takie wycieczki planowane są przez polskich touroperatorów i cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów, głównie ze względu na możliwość zobaczenia najważniejszych obiektów i fragmentów krainy, które najbardziej zachwycają odwiedzających. Do tego, wykwalifikowany przewodnik przekaże najistotniejsze i najciekawsze informacje i opowieści związane z Doliną Loary.

Można również zdecydować się samodzielną podróż, jadąc samochodem lub lecąc samolotem, a na miejscu wypożyczając samochód. Wystarczy jedynie zorientować się w miejscowych atrakcjach, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który chce się poświęcić na zwiedzanie. W Dolinie Loary znajduje się ogromna baza noclegowa i gastronomiczna. Spośród wielu atrakcji można zdecydować się na lot balonem nad doliną, czy przejażdżkę konno.