Mont-Saint-Michel

i

Autor: Nur Photo/East News Mont-Saint-Michel we Francji

Francja

1000-letnie opactwo wyłoniło się z Atlantyku. Każdego roku przyciąga ponad milion turystów

2023-07-21 9:01

Dokładnie 1000 lat temu rozpoczęto budowę monumentalnego budynku u wybrzeży Francji. Mowa o średniowiecznym opactwie na szczycie Mont Saint-Michele, które co roku przyciąga miliony turystów. To miejsce odgrywało kluczową rolę w historii kraju.

Budowa romańskiego sanktuarium Mont Saint-Michel rozpoczęto dokładnie 1000 lat temu w 1023 roku. Opactwo znajduje się na Wyspie Świętego Michała, na wyspie u wybrzeży północno-zachodniej Francji. Jak głosi legenda, św . Michał Archanioł ukazał się trzykrotnie św. Aubertowi Biskupowi Avranches  i poprosił go o wzniesienie tejże monumentalnej świątyni. I tak, biskup rozpoczął prace nad dziełem swojego życia.

Eska Daje Szkołę - Igrzyska Starożytne

Mont Saint-Michel odwiedzi rekordowa liczba turystów? Francja przygotowała wiele atrakcji z okazji 1000-lecia istnienia!

Mont Saint-Michel to jedna z najbardziej niesamowitych konstrukcji na Ziemi,  nazwana "cudem zachodniego świata" i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy nadchodzi przypływ, budowla niemal wyłania się z wzburzonych wód Oceanu Atlantyckiego niczym Atlandyda. Niezwykłe wrażenie robią kaskadowe muru oraz centralna część sanktuarium z wznoszącą się ku górze iglicą.

Mont Saint-Michel przyciąga co roku 1,3 miliona turystów, a w tym roku może być ich nawet 3 miliony. Francja chce uczcić 1000-lecie opactwa i z tej okazji zaplanowane są koncerty, konferencje i pokazy świetlne. Zwiedzający mogą również do 23 listopada 2023 podziwiać wystawę poświęconą historii świątyni. A jest ona imponująca.

W ciągu 1000 lat jego sylwetka stała się symbolem francuskiego uniwersalizmu – napisał na swoim Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron, gdy 5 czerwca 2023 wybrał się z wizytą na wzgórze Świętego Michała. Opactwo było świadkiem kluczowych momentów francuskiej historii. Była fortecą podczas wojny stuletniej w XIV i XV wieku i przetrwało 30-letnie oblężenie przez Brytyjczyków. W czasie rewolucji francuskiej w XVIII wieku stało się więzieniem, gdzie do 1863 roku aż 14 tys. osób spędziło tu długie lata, gdzie przypływy i ruchome piaski uniemożliwiały ucieczkę. Przed wiekami było najpopularniejszym miejscem pielgrzymek na Zachodzie.