Polska nieznana

Wulkany w Polsce - gdzie je znaleźć i czy któreś są czynne? Który jest największy? Mapa, zdjęcia, ciekawostki

Wiedzieliście, że w Polsce są wulkany? Na niektórych już pewnie byliście, a nawet o tym nie wiecie! Podpowiadamy, czy wszystkie są wygasłe i czy któryś jest czynny. Ile ich jest w naszym kraju oraz który z nich jest największy. Sprawdźcie naszą mapę polskich wulkanów.

Spis treści

  1. Czy w Polsce są czynne wulkany?
  2. Wulkany w Polsce - gdzie są?
  3. Wulkany w Polsce - mapa
  4. Ile jest wulkanów w Polsce?
  5. Który polski wulkan jest największy?

Choć we Włoszech czy na Islandii trudno przegapić fakt istnienia tamtejszych wulkanów (na Islandii erupcje to wręcz atrakcja turystyczna, a np. potężny Wezuwiusz wita nas już przez okna samolotu, gdy wlatujemy do Neapolu), o tyle w Polsce temat rodzimych wulkanów szerzej zaistniał dopiero kilka lat temu. Przez dziesiątki lat Polacy chodzili więc po wulkanach, zwiedzali budynki, które na nich stoją, czy zjeżdżali po nich na nartach, nie mając o tym najmniejszego pojęcia. Miejsca, o których nie wiedzieliście, że są wulkanami oraz te, które właśnie dlatego warto odwiedzić, znajdziecie w naszej galerii.

Czy w Polsce są czynne wulkany?

Stety, niestety - nie mamy czynnych wulkanów. Wszystkie polskie wulkany są wygasłe. Jeśli kiedykolwiek się obudzą (prawdopodobieństwo jest bliskie zeru), nastąpi to za tyle (milionów) lat, że na pewno tego nie dożyjemy - możecie spać spokojnie.

Zobacz też: Związek Radziecki, tajne badania i wulkaniczne wyziewy. Mofety w Polsce - gdzie je znaleźć i czym są?

Jedyną czynną formą aktywności wulkanicznej w Polsce są mofety, czyli wyziewy dwutlenku węgla. Znajdziecie je w Beskidzie Sądeckim. Największa z nich, Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego, jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Wulkany w Polsce - gdzie są?

Najsłynniejszym skupiskiem wulkanów w Polsce jest oczywiście Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Więcej konkretnych miejsc, w tym takie, które prawdopodobnie już odwiedziliście, a nawet nie wiedzieliście, że są pozostałością po wulkanie, znajdziecie w galerii poniżej oraz na naszej mapie

Polskie wulkany znajdują się na południu i południowym zachodzie Polski:

  • w Beskidach,
  • Górach Świętokrzyskich,
  • Gorcach,
  • Pieninach.

Wulkany w Polsce - mapa

Ile jest wulkanów w Polsce?

Nikt tego jeszcze prawdopodobnie nie policzył. Wygasłych wulkanów, albo raczej ich pozostałości w różnej formie jest w Polsce całe mnóstwo. 

Który polski wulkan jest największy?

Największym wulkanem w Polsce jest Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m), zwana "Śląską Fudżijamą". Jest całkowicie porośnięta drzewami, ale pomimo tego jej kształt zdradza, że kiedyś była aktywnym wulkanem. Ostrzyca znajduje się na szlaku Krainy Wygasłych Wulkanów - potężna trasa liczy łącznie niemal 100 kilometrów i gwarantuje niezapomniane widoki.

Quiz geograficzny dla podróżników. Niewiele osób zdobywa komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Ile na Ziemi znaduje się ośmiotysięczników?

Zobacz też: Nie tylko Pustynia Błędowska. Pustynie w Polsce, które warto zobaczyć. Gdzie doświadczymy fatamorgany? Atrakcje