Turcja

i

Autor: pixabay Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji?

podróże

Wakacje 2024 w Turcji. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

2024-06-18 19:49

Wakacje w Turcji od zawsze przyciągają turystów z całego świata, kusząc bogactwem kulturowym, pięknymi plażami i pyszną kuchnią. W 2024 roku kraj ten nadal jest jednym z najpopularniejszych miejsc na mapie turystycznej. Zanim jednak zaplanujesz swoją podróż, warto poznać kilka istotnych informacji, które pomogą Ci w pełni cieszyć się tym magicznym miejscem.

Turcja to kraj położony na pograniczu Europy i Azji w strefie klimatu podzwrotnikowego, co oznacza, że na wybrzeżu panuje klimat morski, a wewnątrz kraju klimat typowo kontynentalny, co może zaskoczyć wielu turystów, ponieważ temperatury bywają tu bardzo zróżnicowane, z gorącym latem na wybrzeżu a chłodniejszymi temperaturami w górach. Pakując się, warto pamiętać o lekkich ubraniach na plażę, ale także o długich rękawach i spodniach na wieczorne spacery lub wizyty w miejscach sakralnych. To jedna z rzeczy, które warto odnotować  przed wyjazdem do Turcji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym kraju?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lecisz do Turcji na wakacje? Tego kategorycznie nie rób! Czego nie wypada robić w Turcji?

Nie było widać pasa startowego! Praca pilota samolotu | Tak trzeba żyć #50 Eska Rock

Formalności związane z wyjazdem do Turcji - czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Przed wyjazdem do Turcji warto zajrzeć na stronę gov.pl, aby zapoznać się ze wszelkimi formalnymi wskazówkami związanymi z podróżą. I tak, dowiadujemy się, że do Turcji można bez problemu dostać się w celach turystycznych, posługując się wyłącznie dowodem osobistym - Dowód osobisty TAK (wyłącznie w celach turystycznych i tranzytowych, nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni) - czytamy na stronie ministerstwa.

Co więcej, o czym warto pamiętać, wyjeżdżają do Turcji na podstawie dowodu osobistego, w trakcie odprawy służbą mogą wręczyć ci dokument potwierdzający wjazd do kraju i należy okazać go przy jego opuszczaniu.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Jeśli podróżuje się w celach turystycznych nie potrzebna jest wiza - Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz - czytamy na stronie.

Ubezpieczenie przed wyjazdem do Turcji i szczepienia

Podróżując z biurem podróży zwróć szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia. Zaleca się, aby pokrywało ono wydatki na co najmniej 50 000 euro. Turecka służba zdrowia w większości jest prywatna, a zabiegi są bardzo drogie. Bądź również przygotowany na płatności kardą kredytową. Co do szczepień, nie są one obowiązkowe, ale zaleca się przyjąć szczepionkę na żółtaczkę.

Czy Turcja jest bezpiecznym krajem?

Turcja jest krajem stosunkowo bezpiecznym, zwłaszcza na obszarach kurortów turystycznych. Zawsze jednak należy zachować ostrożność, zwłaszcza w tłocznych miejscach turystycznych i w pobliżu granic. Należy również unikać podróży do obszarów, gdzie obowiązują ostrzeżenia przed podróżami. Pamiętaj również o szacunku dla miejscowych zwyczajów i tradycji, zwłaszcza w miejscach sakralnych i podczas spotkań z tubylcami. Z racji tego, że Turcja jest krajem muzułmańskim, kobiety, które podróżują po wschodzie Turcji, powinny mieć zasłonięte nogi i ramiona