Boże Narodzenie 2023

Święta w hotelu. Ile to kosztuje, jak wygląda Wigilia i gdzie jechać? Hotele w Polsce

Coraz więcej Polaków spędza święta w hotelach. Całymi rodzinami i we dwoje. Z organizowaną Wigilią i bez. Kusi ucieczka od sprzątania, gotowania, rodzinnych sporów, kosztownych prezentów i hałasów. Sprawdźcie, czy to rozwiązanie dla Was, ile kosztują święta w hotelu i gdzie warto je spędzić, by poczuć atmosferę świąt, albo od niej odpocząć.

Spis treści

  1. Jak wyglądają święta w hotelu? Wigilia, atrakcje dla dzieci
  2. Święta w hotelu - ile kosztują?
  3. Święta w hotelu - gdzie warto jechać i który hotel wybrać?

Jak wyglądają święta w hotelu? Wigilia, atrakcje dla dzieci

Hotele dbają o to, by z tą niekonwencjonalną formą spędzania świąt Bożego Narodzenia szły w parze zwyczaje, do których wielu Polaków jest przyzwyczajonych. Pakiety świąteczne zawierają więc Wigilię z tradycyjnymi potrawami, uroczyste obiady w dni świąteczne, i wiele okolicznościowych atrakcji dla najmłodszych.

W częściach wspólnych muzyka hotelowa wymieniana jest na kolędy, pojawiają się stroiki i choinki. W zależności od standardu hotelu możecie liczyć nawet na okolicznościowe podarunki oraz stałą dostawę pierniczków czy innych przekąsek dostępnych dla wszystkich gości. Organizowane są konkursy, a w hotelach ze SPA zdarzają się specjalne promocyjne oferty na zabiegi.

Wigilia

Wigilia odbywa się z reguły w salach bankietowych lub restauracyjnych hotelu. Każda rodzina ma swój stolik, ale na sali stołów będzie więcej - nie będzie to kameralne wydarzenie. Liczba dań zależy od oferty hotelu, często pojawia się tzw. zimna płyta. Wydarzenie można porównać do skromniejszego obiadu weselnego. Sale są oczywiście świątecznie udekorowane, zdarza się muzyka na żywo i animacje dla dzieci.

Atrakcje dla dzieci

W hotelach bardzo często funkcjonuje instytucja św. Mikołaja - można przekazać prezenty do wręczenia pociechom. W zależności od oferty hotelu traficie też na wspólne ubieranie choinki, kolędowanie czy warsztaty plastyczne.

Święta w hotelu - ile kosztują?

Pakiety świąteczne - święta Bożego Narodzenia

Pakiety świąteczne z Wigilią składają się najczęściej z 5 nocy i w zależności od standardu hotelu czy jego umiejscowienia na mapie, będą Was kosztować od 1500 zł do nawet 5 tysięcy złotych za osobę. W cztero- lub pięciogwiazdkowych hotelach ze SPA ceny oscylują często w okolicach 600-700 zł za noc.

Pobyt bez pakietu

Mniej (ok. 500 - 600 zł) za noc w hotelu o wysokim standardzie zapłacą osoby, które chciałyby spędzić w nim święta bez organizowanych atrakcji. Na Wigilię można udać się do hotelowej restauracji (tu również zdarzają się tego dnia specjalne promocje) lub ulubionego lokalu - trzeba jedynie upewnić się, że będzie tego dnia otwarty. W czasie, gdy trwają organizowane wydarzenia, hotelowe SPA i baseny bardzo często pustoszeją. Jeśli szukacie spokoju w święta, warto wykorzystać ten moment.

Święta w hotelu - gdzie warto jechać i który hotel wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak chcielibyście te święta spędzić i co lubicie robić najbardziej. Jeśli zależy Wam na rodzinnie spędzonym czasie, bez trosk i z pełną organizacją, wybierzcie sprawdzone marki hotelów - w organizacji świąt mają wprawę. Potrzebujecie relaksu? Postawcie na wypoczynek ze SPA. Nie musicie wykupywać specjalnych zabiegów. Baseny, sauny i siłownie są najczęściej dostępne w cenie pobytu. Musicie się jednak liczyć z tym, że nie będą to spokojne święta z dala od ludzi - takie przeżyjecie w niewielkich pensjonatach i małych hotelach.

Jeśli chcielibyście całkiem uciec od świątecznego zgiełku, wybierzcie domki lub małe pensjonaty - warto się upewnić, że nie mają w ofercie pakietu świątecznego. Odosobnienie znajdziecie też w domkach na drzewach o hotelowym standardzie.

Miłośnikom gór polecamy oczywiście nocleg w okolicach ulubionych pasm górskich. Równie malownicze jest morze po sezonie, zimą. Jeśli priorytetem jest spędzenie czasu z rodziną, dobrym rozwiązaniem może się okazać wybranie czegoś nieco bliżej domu lub "w połowie drogi" - tak, by wszyscy mieli w miarę blisko.

Wybierając hotel, warto policzyć, ile kosztuje zorganizowanie Wigilii i świąt w domu. Być może święta w hotelu wcale nie będą kosztować więcej.

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?