Podróże

Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Gdzie MSZ odradza podróżować?

Choć lista państw częściowo niebezpiecznych dla turystów jest bardzo długa, są kraje tak niebezpieczne, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jakiekolwiek podróże na ich teren. Zobacz, gdzie na pewno nie warto jechać na wakacje, a wjazd można przypłacić życiem lub zdrowiem. Sprawdzamy, czy Egipt i Turcja są bezpieczne dla turystów.

Spis treści

 1. Gdzie MSZ odradza wszelkich podróży?
 2. Czy Egipt jest bezpieczny?
 3. Czy Turcja jest bezpieczna?

Konflikty zbrojne, zagrożenia pandemiczne, terrorystyczne czy sejsmiczne - jest wiele czynników, które sprawiają, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom Polski podróż do danego kraju. Choć ten komunikat nie jest zakazem, stanowi jasną informację, że z takiej podróży możemy po prostu nie wrócić lub ponieść duże straty czy zdrowotne, czy finansowe. MSZ odradza często wizyt w konkretnych regionach różnych państw. Jest tak np. w przypadku popularnych wśród turystów Egiptu, Turcji czy Cypru. W galerii zebraliśmy te państwa, w których wg MSZ nie ma ani jednego bezpiecznego rejonu, a podróży do nich należy unikać bezwzględnie.

Gdzie MSZ odradza wszelkich podróży?

Takich państw na całym świecie jest ok. 15, przy czym trzeba pamiętać, że niebezpiecznych krajów jest znacznie więcej. Niektóre z nich bezwzględnie niebezpieczne są tylko w części, a w pozostałych regionach należy zachować szczególną ostrożność lub zrezygnować z podróży, jeśli nie jest ona konieczna. W naszej galerii zobaczycie te, do których Ministerstwo Spraw Zagranicznych całkowicie odradza podróż. Wśród nich znajdują się np.:

 • Rosja,
 • Sudan,
 • Afganistan,
 • Haiti.

Czy Egipt jest bezpieczny?

Częściowo tak, choć MSZ sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności na terenie całego kraju.

Na terenie Egiptu odradza podróży do:

 • gubernatorstwa Synaju Północnego,
 • obszarów przy granicy z Libią i Sudanem oraz do tzw. trójkąta Halaib,
 • Doliny Nilu między Asuanem a granicą z Sudanem.

Przed podróżą warto zarejestrować się w systemie Odyseusz do monitorowania polskich podróżnych za granicą.

Zobacz też: Wakacje 2023 Egipt. Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam - tanio i pięknie!

Czy Turcja jest bezpieczna?

Częściowo tak, jednak MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na terenie całej Turcji, w tym w regionach turystycznych.

Na terenie Turcji odradza podróży do:

 • regionów graniczących z Syrią i Irakiem,
 • prowincji, w których w lutym 2023 roku miały miejsce trzęsienia ziemi.

Tak jak w przypadku podróży do Egiptu, tak i przed wyjazdem do Turcji warto zarejestrować się w systemie Odyseusz - w ten sposób ułatwiamy MSZ kontakt w przypadku sytuacji nadzwyczajnych.

Zobacz też: Wakacje 2023 w Turcji. Co zobaczyć? Nie tylko Pamukkale! Oto atrakcje Riwiery Tureckiej - Alanya, Side i Antalya