Na weekend

Lawendowe pola. Gdzie są w Polsce i kiedy kwitną? Ile kosztuje wstęp, atrakcje, mapa

Pole lawendowe to idealne miejsce na sesję zdjęciową albo po prostu na miło spędzony czas wśród natury. Zobacz zdjęcia i dowiedz się, gdzie znajdują się pola lawendowe w Polsce, ile kosztuje wstęp, czy są parkingi oraz jakie atrakcje czekają na miejscu.

Spis treści

 1. Pola lawendowe - kiedy kwitną?
 2. Gdzie są pola lawendowe w Polsce? Mapa
 3. Ile kosztuje wstęp na lawendowe pole?
 4. Pola lawendowe - atrakcje, parking
 5. Gdzie na świecie znajdują się pola lawendowe?

Trwa właśnie jedna z piękniejszych i ograniczonych czasowo atrakcji w Polsce - jeszcze tylko w tym miesiącu można spędzić czas w otoczeniu morza lawendy. Pola lawendowe znajdziemy w całej Polsce - mnóstwo z nich zaznaczyliśmy na mapie, dzięki czemu z łatwością sprawdzicie, do którego macie najbliżej. Zobaczcie, jakie atrakcje Was tu czekają, ile kosztuje dzień na lawendowym polu i czy jest przy nich gdzie zaparkować.

Pola lawendowe - kiedy kwitną?

Sezon na kwitnienie lawendy trwa od czerwca do końca lipca. A kiedy najlepiej wybrać się na lawendowe pole? W pierwszej połowie lipca. To wtedy kolory są najbardziej intensywne - ta informacja przyda się szczególnie osobom udającym się na pola na sesje zdjęciowe.

Gdzie są pola lawendowe w Polsce? Mapa

Ile kosztuje wstęp na lawendowe pole?

Bardzo często wstęp na lawendowe pola jest darmowy. Przed wizytą warto sprawdzić, czy nie wymaga ona wcześniejszego telefonu i umówienia się z właścicielami co do godziny przyjazdu. Wstęp płatny nie powinien przekroczyć 10 zł za osobę. W ramach opłaty możemy jednak liczyć na bezpłatny parking. 

Na miejscu prawie zawsze można nabyć lokalne produkty lawendowe sprzedawane przez właścicieli - skorzystanie ze sklepu jest wtedy formą dobrowolnej zapłaty za wstęp.

Pola lawendowe - atrakcje, parking

Oprócz rzędów lawendy, na niektórych polach znajdziemy altanki, ławki i inne urokliwe elementy wyposażenia ogrodowego, a także zagajniki i wydzielone fragmenty upraw, które właściciele aranżują w różne kształty widoczne z lotu ptaka. Jest to na pewno dodatkowy atut przy doborze miejsca na sesję zdjęciową, jeśli planujemy wykonywać również zdjęcia z drona.

Na miejscu najczęściej prowadzona jest sprzedaż sadzonek lawendy oraz przetworów lawendowych, od lodów i napojów, przez dżemy i miody, po wiązanki, czy nawet tekstylia. Można tu też po prostu spędzić czas na relaksie i pół dnia przeleżeć na kocu.

Zobacz też: Wakacje w domku na drzewie - zdjęcia, ceny noclegu. Gdzie je znaleźć?

Co można robić na polu lawendy?

 • sesje zdjęciowe (profesjonalne lub nie),
 • lawendowe zakupy,
 • nauczyć się pleść wianki,
 • wziąć udział w warsztatach;
 • na niektórych można coś przekąsić - np. lody lawendowe,
 • albo nie robić absolutnie nic, w miłym otoczeniu.

Czy jest gdzie zaparkować?

Jako że spora część pól lawendowych jest atrakcją turystyczną, na miejscu najczęściej zaparkujemy bez problemu. Jeśli wstęp jest płatny, wliczona jest w to opłata parkingowa. Jeżeli natomiast odwiedzenie plantacji wymaga wcześniejszego kontaktu z właścicielami (taką informację znajdziemy zawsze na stronie internetowej pola), warto zapytać o dostępne dla gości miejsca parkingowe.

Gdzie na świecie znajdują się pola lawendowe?

W uprawie lawendy króluje oczywiście górna Prowansja. To od tego regionu Francji rozpoczął się szał na fotogeniczne lawendowe pola. Duże uprawy lawendy znajdziemy również we włoskiej Toskanii, na Węgrzech, w Chorwacji i w Wielkiej Brytanii. 

Zobacz też: Nie tylko Zalipie. 9 urzekających polskich wsi - jedna z nich trafiła do powieści Olgi Tokarczuk. Zobacz zdjęcia