Włochy w listopadzie

Kaplica Sykstyńska - zwiedzanie. Wszystko, co musicie wiedzieć - freski, bilety, wirtualny spacer po watykańskiej atrakcji

Kaplica Sykstyńska to jedna z największych atrakcji Watykanu i okolic Rzymu. Poznajcie historię wspaniałych fresków, którym nie można robić zdjęć, zobaczcie, czy da się zwiedzić Kaplicę wirtualnie oraz sprawdźcie jakie są aktualne ceny biletów, godziny otwarcia i jak tam dojechać. Oto wszystko, co musicie wiedzieć, zanim odwiedzicie Kaplicę Sykstyńską.

Spis treści

  1. Kaplica Sykstyńska w Watykanie - freski. Kto je malował?
  2. Kaplica Sykstyńska. Cennik biletów 2023 i godziny otwarcia
  3. Czy w Kaplicy Sykstyńskiej można robić zdjęcia?
  4. Kaplica Sykstyńska - wirtualne zwiedzanie
  5. Kaplica Sykstyńska - jak dojechać? Mapa

Kaplica Sykstyńska, jedna z najbardziej znanych na świecie budowli sakralnych powstała w latach 1475–1483. Inicjatorem wzniesienia kaplicy papieskiej był Sykstus IV - to od jego imienia pochodzi nazwa. Tutaj wybiera się papieży - w Kaplicy odbywa się konklawe, a z pieca wstawionego do wnętrza wydobywa się dym obwieszczający wybór, lub jego brak.

Kaplica Sykstyńska w Watykanie - freski. Kto je malował?

Najbardziej znanym autorem fresków jest oczywiście Michał Anioł - spod jego ręki wyszły freski na sklepieniu (1508-1512) zamówione przez papieża Juliusza II oraz centralny Sąd Ostateczny (1536-1541), zamówiony przez Klemensa VII. 

Autorami fresków na ścianach bocznych (1481–1483) są Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Cosimo Rosselli, Luca Signorelli, Domenico Ghirlandaio i Pinturicchio.

Kaplica Sykstyńska. Cennik biletów 2023 i godziny otwarcia

Do obejrzenia Kaplicy Sykstyńskiej uprawnia bilet Muzeum Watykańskiego. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest ostatnia niedziela każdego miesiąca.

Cennik biletów 2023

Bilet normalny 17 €
Bilet ulgowy 8 €
Dopłata za wejście poza kolejką (rezerwacja online) + 5 €

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek - sobota: 9:00 - 18:00 (ostatnie wejście o 16:00),
  • ostatnia niedziela miesiąca: 9:00 - 14:00 (ostatnie wejście o 12:30).

W piątki zwiedzanie wydłużone jest do godz. 22:30, a w soboty do 20:00. Na największe tłumy turystów natraficie oczywiście w weekendy oraz po południu.

Muzeum Watykańskie i Kaplica Sykstyńska są zamknięte dla zwiedzających w dniach: 1 i 6 stycznia, 11 lutego, 10 kwietnia, 1 maja, 29 czerwca, 15 i 16 sierpnia, 1 listopada oraz 8, 25, 26 i 31 grudnia.

Czy w Kaplicy Sykstyńskiej można robić zdjęcia?

Na terenie Kaplicy obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania i nagrywania. Dlaczego? Są dwa powody: po pierwsze, lampy błyskowe niszczą bezcenne freski. Po drugie, Watykan podpisał umowę na wyłączność z japońską telewizją - azjatycki inwestor znacznie wsparł remont, który wnętrze przeszło końcem XX wieku. Monopol na wykonywanie zdjęć i nagrań był jednym z elementów umowy.

W Kaplicy obowiązuje też zakaz rozmów.

Kaplica Sykstyńska - wirtualne zwiedzanie

Możecie zwiedzić Kaplicę Sykstyńską wirtualnie - spacer jest dostępny na stronie internetowej Watykanu. Z bardzo dużą dokładnością możecie tu obejrzeć wszystkie freski i inne elementy pomieszczenia. Watykan udostępnia też wirtualne spacery m.in. po:

  • Bazylice św. Piotra,
  • Nekropolii watykańskiej.

Wszystkie wirtualne spacery po watykańskich zabytkach znajdziecie tutaj.

Kaplica Sykstyńska - jak dojechać? Mapa

Jedną z opcji dojazdu jest metro - np. z dworca głównego w Rzymie - Termini - pod Watykan dojeżdża linia A w kierunku Battistini. Wysiądźcie na przystanku Ottaviano. Następnie czeka Was półkilometrowy spacer. Kierujcie się na zachód Viale Giulio Cesare, następnie w lewo na Via Leone IV i w prawo na Viale Vaticano. Muzeum Watykańskie będzie po Waszej lewej stronie - trudno je przeoczyć.

QUIZ: Co to za państwo? Rozpoznasz je po oficjalnej nazwie?

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę będzie łatwo: United States - co to za państwo?
Niezwykłe znalezisko w iglicy kościoła