Polska nieznana

Nie tylko Zalipie. 9 urzekających polskich wsi - jedna z nich trafiła do powieści Olgi Tokarczuk. Zobacz zdjęcia

Znacie Zalipie? W Polsce malowniczych wsi znajdziemy znacznie więcej. Jedna z nich na nowo zyskała popularność dzięki "Empuzjonowi" noblistki Olgi Tokarczuk. Idealne na weekendowe jednodniowe spacery, ale i sielski, spokojny wypoczynek wśród natury. Zobaczcie najbardziej urzekające polskie wsie.

Spis treści

 1. Które wsie w Polsce warto odwiedzić?
 2. Zalipie - zwiedzanie i atrakcje wsi, skansen
 3. Sokołowsko - atrakcje, gdzie zjeść, jak dojechać?
 4. Lanckorona - noclegi, atrakcje, restauracje

Szukacie sposobu na przyjemny weekend na świeżym powietrzu, bez konieczności brania urlopu, a jednak ze zmianą scenerii? Jesteście zmęczeni miastem i tłumami? W naszej galerii znajdziecie zbiór malowniczych wsi w Polsce, które urzekną Was widokami, lokalną sztuką i rękodziełem, bogatą historią oraz architekturą. W naszej galerii zobaczycie zdjęcia pięknych i wciąż nieodkrytych wsi w Polsce, w których uciekniecie od zgiełku miasta i codziennych obowiązków. 

Które wsie w Polsce warto odwiedzić?

Pięknych wsi w naszym kraju jest wiele, i wciąż pozostają niszową atrakcją, jednak my ograniczyliśmy się do dziewięciu. W naszej galerii znajdziecie m.in.:

 • Zalipie,
 • Sokołowsko,
 • Lanckoronę,
 • Łysą Górę.

Zalipie - zwiedzanie i atrakcje wsi, skansen

To chyba najsłynniejsza polska wieś. W Zalipiu znajduje się skansen, który można zwiedzać - znajdziemy tu bogato ozdobiony dom słynnej zalipiańskiej malarki, Felicji Curyło oraz kilka mniejszych budynków. Atrakcją jest tu cała miejscowość - w trakcie spaceru natkniemy się na więcej barwnie ozdobionych budynków, np. na Dom Malarek czy Pracownię Strojów Ludowych.

Skansen w Zalipiu - godziny otwarcia i ceny biletów

W środę zwiedzimy go za darmo, natomiast w poniedziałek skansen jest zamknięty. Za jednym razem w budynku może przebywać maksymalnie 25 osób, a ostatni zwiedzający są wpuszczani na godzinę przed zamknięciem. Jeśli nie mamy okazji pojawić się w Zalipiu w środę, w inne dni za bilety i tak nie zapłacimy wiele. Cennik biletów kształtuje się następująco:

 • bilet normalny: 12 zł,
 • bilet ulgowy: 9 zł,
 • bilet rodzinny: 28 zł,
 • bilet socjalny: 6 zł.

Od 1 maja do 30 września muzeum jest otwarte w godzinach:

 • 10:00 - 18:00 (wtorki, środy),
 • 9:00 - 17:00 (czwartki, niedziele),
 • 10:00 - 18:00 (piątki, soboty).

Od 1 października do 30 kwietnia:

 • 8:00 - 16:00 (wtorki, środy),
 • 9:00 - 17:00 (czwartki, niedziele),
 • 8:00 - 16:00 (piątki, soboty).

Sokołowsko - atrakcje, gdzie zjeść, jak dojechać?

Tak samo jak w przypadku Zalipia, również Sokołowsko jest atrakcją samą w sobie - gdzie nie popatrzymy, znajdziemy zachwycający budynek lub detal. Polecamy przespacerować się przez całą wieś. Znajdziemy tu starą cerkiew, ceglany budynek byłego sanatorium Grunwald, stary cmentarz, mnóstwo reliktów, czy stary budynek teatru zamieniony w kawiarnio-księgarnię. To tutaj rozgrywała się akcja powieści noblistki Olgi Tokarczuk, "Empuzjon".

Zobacz też: Hotel-zamek. W których polskich zamkach można spać? Ceny, zdjęcia

Kawiarni znajdziemy tu przynajmniej kilka. Trudniej będzie o znalezienie restauracji. Jeśli chcemy szukać na miejscu, warto spróbować w restauracji Leśne Źródło lub w Kawiarence Smaków.

Do Sokołowska dojedziemy przede wszystkim samochodem - droga jest komfortowa, jadąc np. z Wrocławia, kierując się na Świdnicę, fragment pokonamy autostradą A4. 

Lanckorona - noclegi, atrakcje, restauracje

Lanckoronę polecamy odwiedzić tak, by zdążyć odwiedzić sklepy z ceramiką. To właśnie z niej słynie Lanckorona. Wszystkie znajdziemy w okolicy rynku, który warto obejść i poprzyglądać się architekturze, a przy okazji odwiedzić tamtejsze Muzeum Etnograficzne. Na spacer można się wybrać również na ruiny zamku.

Mniejsze przekąski znajdziemy np. w lokalnej piekarni, a domowy obiad zjeść możemy w Arka Cafe lub Cafe Pensjonat.

Nocleg w Lanckoronie oferuje np. Willa Tadeusz z modernistycznym basenem w ogrodzie (pobyt w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem to koszt 340 zł / noc) lub hotel Leśny Ogród mieszczący się w zabytkowym bielonym drewnianym domu (nocleg tutaj to koszt ok. 500 zł / noc).

Zobacz też: Słowiańskie miejsca mocy w Polsce - gdzie one są, jak je znaleźć i czy ich moc jest prawdziwa?