Weekend w mieście

Nie tylko Wrocław. 7 najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce - ranking 2024. Gdzie zobaczyć pandy, myszojelenie i kapibary?

Polskie ogrody zoologiczne rozwijają się z każdym rokiem. Możemy oglądać coraz więcej zwierząt, w tym słynne kapibary czy żyrafy. Czy w Polsce zobaczymy pandy? Które ZOO jest największe? Które jest najlepsze? Zobaczcie nasz ranking 2024 i zaplanujcie weekend ze zwierzętami, wśród podwodnych tuneli wypełnionych rybami!

Spis treści

  1. Które ZOO w Polsce jest największe, a które najstarsze?
  2. Czy w którymś ZOO w Polsce są pandy?
  3. W którym ZOO są kapibary?

Polskie ogrody zoologiczne przyciągają coraz więcej turystów. Schronienie znajduje w nich coraz więcej zagrożonych gatunków zwierząt, a wybiegi są ciągle ulepszane. Niektóre z rodzimych ZOO zaliczane są do najlepszych w Europie i na świecie. 

Ranking siedmiu wybranych przez nas najlepszych ZOO w Polsce zobaczycie w galerii - sprawdźcie, które jest najlepsze!

Które ZOO w Polsce jest największe, a które najstarsze?

Najstarszym ZOO w Polsce i jednocześnie największym pod względem liczby gatunków i zwierząt jest Ogród zoologiczny we Wrocławiu - założono go w 1865 roku i mieszka w nim aż 10500 osobników 1132 gatunków. 

Oprócz wrocławskiego, w Polsce ostał się jeszcze tylko jeden zwierzyniec z XIX wieku - niewielkie Stare ZOO w Poznaniu powstało w 1874 roku.

Największe powierzchniowo (124 hektary) jest natomiast ZOO w Gdańsku. Tylko trochę mniejsze jest Nowe ZOO w Poznaniu (121 ha).

Czy w którymś ZOO w Polsce są pandy?

W Polsce wciąż nie zobaczymy pand na żywo. W ciągu ostatnich lat swoje starania o sprowadzenie z Chin niesfornych drapieżników podjęły ogrody zoologiczne z Gdańska i Zamościa, w obu przypadkach nie doszło to jednak do skutku. 

Pandy wielkie zobaczymy na ten moment tylko zagranicą, np. w Wiedniu czy Madrycie. M.in. we Wrocławiu i Chorzowie schronienie znalazły za to pandy małe, rude czworonogi wyglądem przypominające szopa.

W którym ZOO są kapibary?

Pandy to niejedyne gwiazdy internetu żyjące w ogrodach zoologicznych. Kapibary można spotkać m.in. w ZOO w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu i Poznaniu. Pamiętacie myszojelenie (zagrożone wyginięciem), o których parę lat temu usłyszała cała Polska? W Warszawie, Łodzi i Wrocławiu na żywo można zobaczyć małe nóżki i duży tułów najmniejszego przeżuwacza świata.

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?