Na weekend

7 najładniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. Kiedy je odwiedzić i gdzie są? Zobacz zdjęcia!

Piękne, rzadkie roślin, palmiarnie, szklarnie i wspaniałe widoki czekają na zwiedzających w ogrodach botanicznych w całej Polsce, ale które z nich są najpiękniejsze w kraju? Zobacz ranking! Czy można wejść z psem? Kiedy najlepiej je odwiedzić, ile kosztuje wstęp i czy jest otwarte w zimie? Sprawdzamy, kiedy ogrody kwitną najpiękniej.

Spis treści

  1. Ogród botaniczny - czym jest i po co się go zakłada?
  2. Czy ogród botaniczny można odwiedzić z psem?
  3. Które polskie ogrody botaniczne są najpiękniejsze?
  4. Kiedy najlepiej iść do ogrodu botanicznego?
  5. Ile kosztuje wstęp do ogrodu botanicznego?
  6. Ile jest ogrodów botanicznych w Polsce?

Ogrodów botanicznych mamy w Polsce sporo. Do których zdecydowanie warto się wybrać? Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce zobaczycie w naszej galerii. A przy okazji dowiecie się, kiedy najlepiej je odwiedzić, czy można ze sobą wziąć psa i ile kosztuje wstęp. Idealny przepis na ciepły weekend w mieście!

Ogród botaniczny - czym jest i po co się go zakłada?

Ogrody botaniczne to tereny przystosowane do uprawy roślin z różnych stref klimatycznych w bezpiecznych warunkach. To tutaj pielęgnuje się gatunki zagrożone, prowadzi badania (dlatego są to często obiekty uniwersyteckie) i edukuje.

Czy wiesz, że...

W Ogrodzie Botanicznym w Krakowie 1 kwietnia 1784 roku miał miejsce pierwszy udany lot balonu na ogrzane powietrze w Polsce. To właśnie tutaj grupa naukowców pod przewodnictwem astronoma Jana Śniadeckiego zdecydowała się wykonać swój eksperyment. Co prawda był to lot jeszcze bez załogi, ale balon utrzymał się w powietrzu aż pół godziny.

Czy ogród botaniczny można odwiedzić z psem?

Niestety nie. W ogrodach botanicznych obowiązuje zakaz wprowadzania psów dla bezpieczeństwa roślin (we wszystkich obowiązuje ścisły zakaz zrywania roślin). Wyjątek stanowią psy-przewodnicy i psy-asystenci.

Na teren ogrodu nie wejdziemy również z rowerem.

Zobacz też: 7 najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Przygotowaliśmy ranking!

Które polskie ogrody botaniczne są najpiękniejsze?

W galerii zebraliśmy siedem najpiękniejszych naszym zdaniem ogrodów botanicznych w Polsce. Wśród nich znalazły się m.in. ogrody z następujących miast:

  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Poznań,
  • Warszawa.

Kiedy najlepiej iść do ogrodu botanicznego?

Najlepiej wybrać się do niego w miesiącach letnich. Jeśli interesują nas kwitnące drzewa - na przełomie kwietnia i maja. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie ogrody botaniczne w Polsce są otwarte przez cały rok. Warto przed wizytą sprawdzić, czy interesująca nas szklarnia czy palmiarnia nie jest właśnie zamknięta dla zwiedzających. Część z nich jest jednak otwarta również w zimie (choć często nie w całości), np. Ogród Botaniczny w Krakowie.

Ile kosztuje wstęp do ogrodu botanicznego?

O ile np. ogród botaniczny w Poznaniu odwiedzimy za darmo, wstęp do większości pozostałych jest biletowany. Za bilet normalny zapłacimy między 12 a 25 zł, bilet ulgowy to przeważnie niewiele ponad połowa tej kwoty.

Ile jest ogrodów botanicznych w Polsce?

W Polsce znajdziemy ok. 40 ogrodów botanicznych - jest zatem z czego wybierać. Mamy również arboreta i palmiarnie oraz mniejsze, równie piękne ogrody, które również warto odwiedzić, np. Ogród Japoński we Wrocławiu czy Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Zobacz też: Lawendowe pola. Gdzie są w Polsce i kiedy kwitną? Ile kosztuje wstęp, atrakcje, mapa