szkoła

i

Autor: Canva

Rok szkolny 2024/25

Zmiany w szkole od 1 września 2024. To będzie prawdziwa rewolucja w szkolnictwie

2024-05-14 15:22

Wiemy już, że do końca czerwca mają być przyjęte rozporządzenia w sprawie nowej podstawy programowej. Wcześniej jednak zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, na podstawie których podjęte zostaną konkretne działania. Wszystko wskazuje na to, że od 1 września 2024 w życie wejdzie nowa, odchudzona podstawa programowa.

Reforma szkolnictwa 2024 trwa. W nowym roku szkolnym zmian będzie całkiem sporo. Młodzież, zarówno w szkołach podstawowych, w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych, powinna przygotować się na wiele modyfikacji i rewolucji w planie lekcji. Na 15 kwietnia zaplanowane są konsultacje materiałów dotyczących nowej podstawy programowej. Wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer, ogłosiła, że pierwsze zmiany mają wejść w życie już 1 września 2024 roku.

Celem jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co – przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania – umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Maks on air - SHORT Roxie i Smolasty

Rok szkolny 2024/25 - zmiany

Zmiany w roku szkolnym 2024/25 będą polegać m.in. na wprowadzeniu obligatoryjnych zajęć z zasad udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 1-3. Nie będzie to jednak odrębny przedmiot, ale element godziny wychowawczej. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej uczniowie poświęcą na pierwszą pomoc 12 godzin rocznie. Wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer, podała również, że od nowego roku szkolnego nowe roczniki uczniów nie będą miały już przedmiotu Historia i Teraźniejszość, zostanie za to wprowadzony nowy przedmiot dotyczący edukacji obywatelskiej.

Największym problemem z HIT-em było to, że on nie przedstawiał faktów tylko wartościował pewne rzeczy. Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską - wyznała w Radio ZET.

Celem planowanych przez MEN zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania.

Listen on Spreaker.