Wydłużenie wakacji do trzech miesięcy? Jest wielu chętnych na takie zmiany 

2022-11-25 17:32
Plaża
Autor: pixabay Wakacje będą wydłużone?

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP zaproponowały wydłużenie wakacji i rozłożenie tego okresu na turnusy - podobnie jak ma się to w przypadku ferii zimowych. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy jest skłonny rozważyć taki pomysł. Czy mamy szykować się na zmiany?

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP, do których należą m. in: Szczyrk, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, wyszły w pomysłem wydłużenia przerwy wakacyjnej. Miałaby ona trwać od 15 czerwca do 15 września. To jednak nie oznacza, że uczniowie nie chodziliby trzy miesiące do szkoły. Plan zakładałby podzielenie wakacji na turnusy - tak jak to wygląda w przypadku ferii zimowych, kiedy to poszczególne województwa wypoczywają w różnych terminach. Z takiego rozwiązania zadowolony jest wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Czy takie zmiany mają szansę wejść w życie? W innych krajach to standard.

Jakie są plusy przedłużenia letniej przerwy?

Jeżeli sezon wakacyjny zostałby przedłużony o jeden miesiąc, skorzystałaby na tym branża turystyczna. Zmniejszyłoby to obłożenie miejsc noclegowych, w popularnych kurortach wakacyjnych , na plażach, szlakach nie byłoby na raz tak wielu turystów, a także zmniejszyłby się ruch na drogach. Swoja opinię na temat wydłużenia wakacji wyraził wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Pomysł jest wart rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - zauważył wiceminister w rozmowie z PAP-em.

Działanie wydłużenia wakacji miałoby wpływ na system edukacji - wymagałoby to wprowadzenia wielu zmian, co komplikuje cały proces. Pomysłodawcy są jednak nieugięci i prezentują swoje stanowisko w tej sprawie, zwracając uwagę na plusy z tego płynąe, a przede wszystkim komfort wypoczywających i właścicieli sezonowych biznesów.

Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach- zauważa Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Karol Wagner podkreślił, iż hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, przed dłuższy okres, niżeli bardzo duże w krótkim czasie. Stowarzyszenie Gmin Górskich RP już podjęło kroki ku zwiększeniu skuteczności swojego pomysłu: rozmawiają z przedstawicielami lokalnych biznesów, robią rozeznanie w szkołach itp.

W krajach Europejskich terminy wakacji nakładają się na siebie - mowa tu o lipcu i sierpniu - choć w niektórych państwach przerwa letnia posiada system zmianowy. Wakacje podzielone są na turnusy m. in. w Niemczech czy Austrii.

Sonda
Podoba ci się pomysł podzielenia wakacji na turnusy?
Influencerzy grają w piłkę nożną! Tromba, Natsu i Gola w MOVE FEDERATION | ESKA XD - Radio Eska #62
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze