Ukraina nie jedzie na Eurowizję 2019 w Izraelu! Co się stało?

2019-02-28 13:56
Ukraina nie jedzie na Eurowizję 2019 w Izraelu! Co się stało?
Autor: AFP PHOTO / JONATHAN NACKSTRAND / EAST NEWS Ukraina nie jedzie na Eurowizję 2019 w Izraelu! Co się stało?

Eurowizja 2019 to wielkie gwiazdy, znakomite propozycje, ale również skandale. Doskonale pamiętamy, gdy artyści z Wielkiej Brytanii złożyli sprzeciw, by Konkurs Eurowizji odbył się w Izraelu. Teraz eurowizyjny bunt wyraziła reprezentacja Ukrainy. Co się dokładnie stało? Wyjaśniamy nieobecność reprezentanta tego kraju - na ESKA.pl

Dlaczego nie ma Ukrainy na Eurowizji 2019? Brak tego kraju i tamtejszego reprezentanta może niektórych zdezorientować. Tym bardziej może zaskoczyć was sam powód rezygnacji Ukrainy z 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Co dokładnie się stało? Wyjaśniamy na ESKA.pl. Trzeba też przyznać, że tegoroczne wydarzenie zrzeszające osoby chcące zaistnieć na europejskiej scenie wzbudza spore kontrowersje. Od kilku miesięcy, co jakiś czas, pojawiają się protesty, że konkurs nie powinien odbyć się w Izraelu.

Zobacz: Eurowizja 2019 - TULIA: z kim walczy Polska na Eurowizji?

Przeczytaj też: Eurowizja 2019 - Soldi to najczęściej parodiowana piosenka konkursu

Eurowizja 2019 - dlaczego nie ma Ukrainy?

Eurowizja 2019 w Izraelu odbędzie się bez udziału reprezentanta Ukrainy. Wiadomość pojawiła się oficjalnie po kilku dniach kontrowersji politycznych. Otóż krajowe eliminacje do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji na Ukrainie wygrała 27-letnia gwiazda, znana jako Maruv. Możecie kojarzyć ją z megahitu Drunk Groove, który błyskawicznie stał się jednym z najbardziej ulubionych utworów słuchaczy Radia ESKA w 2018 roku.

Maruv wywalczyła bilet do Izraela śpiewając piosenkę pt. Siren Song. Jej zwycięstwo wzbudziło ogromne zamieszanie, a wszystko dlatego, że ukraińska wokalistka ma podpisany kontrakt muzyczny z rosyjskim oddziałem wytwórni Warner Music. Oprócz hitów, artystka miała zaplanowane koncerty po największych miastach w Rosji. Cała sytuacja, głównie dotycząca kontraktu, nie spodobała się ukraińskiej telewizji nadającej Eurowizję. Zagraniczne media podały, że ukraiński nadawca postawił przed Maruv warunek: albo zerwie kontrakt koncertowy po Rosji albo telewizja nie wyśle jej na Eurowizję. 

Roksana Węgiel wystąpi na dorosłej Eurowizji! W Izraelu zaśpiewa swój hit!

Artystka zwyciężając krajowe eliminacje i podpisując umowę musiałaby dostosować się do wielu zaleceń ukraińskiego nadawcy. Mówi się, że jedną z deklaracji w umowie jest to, że nie mogłaby dawać wywiadów bez wiedzy NTKU oraz musiałaby zrezygnować ze wszystkich koncertów w Rosji. Ogólnie umowa z kanałem telewizyjnym uniemożliwiła by jej samodzielne podejmowanie działań promocyjnych. Za złamanie jednego z zapisów groziła dyskwalifikacja i kara finansowa w wysokości dwóch milionów hrywien. Maruv napisała na Instagramie:

Główne różnice wynikają z tych klauzul w umowie, które czyniły ze mnie niewolnika. Jestem obywatelką Ukrainy, płacę tu podatki i bardzo kocham swój kraj. Nie jestem jednak gotowa, by występować z różnymi hasłami politycznymi i sprawiać, że udział w konkursie zamieni się w akcję promocyjną naszych polityków. Jestem muzykiem, a nie kijem do gry na scenie politycznej.

Ukraiński nadawca dowiedział się, że Maruv rezygnuje z Eurowizji 2019. Miał jednak nadzieje, że uda się wybrać kogoś innego na miejsce zwyciężczyni krajowych eliminacji. Jak się okazuje, tak się nie stało, bo zdobywca drugiego i trzeciego miejsca - zespół Freedom Jazz Girls Band oraz zespół Kazka zrezygnowali.

Ukraina w Eurowizji brała udział od 2003 roku - dokładnie 15 razy. Co najważniejsze, wygrali 2 razy - w 2005 i 2017 roku. 

Eurowizja 2019 odbędzie się 14, 16 i 18 maja. Pierwsza data jest bardzo ważna dla reprezentacji Polski. Zespół Tulia walczy w pierwszym półfinale. 

Najnowsze